Nowoczesną i multimedialną przestrzeń, gdzie będą prezentowane wystawy czasowe, zyskało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jak zapowiada instytucja, pierwsza taka wystawa otwarta zostanie jesienią.
Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Otwarte zostało 17 września 2021 roku w powojskowych magazynach. Główną część muzeum stanowi wystawa stała na powierzchni ok. 2 tys. mkw., która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.
Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z budżetu Białegostoku i środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Pamięci Sybiru zaadaptowało przestrzeń do wystaw czasowych, która znajduje się na parterze budynku.
"Jest to rzecz, która kończy cały proces inwestycyjny w Muzeum Pamięci Sybiru, czyli miejsce przeznaczone do wystaw czasowych" - mówił w środę na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Powiedział, że koszt projektu to ponad 900 tys. zł, a sfinansowany został z Funduszu Promocji Kultury MKiDN, budżetu miasta oraz środków własnych muzeum.
Sala wystaw czasowych została wyposażona - jak informuje muzeum - w modułowy system ekspozycyjny złożony z różnych elementów do ekspozycji jak panele, gabloty i urządzenia multimedialne. Jest też możliwość wydzielenia przestrzeni.
"Jest to przestrzeń nowoczesna, modułowa, dostosowana do różnego rodzaju wystaw" - mówił dyrektor muzeum dr Wojciech Śleszyński. Zapowiedział, że pierwsza wystawa czasowa zostanie otwarta jesienią. Nie chciał zdradzić szczegółów; powiedział tylko, że będzie dotyczyła kobiet.
Muzeum planuje rocznie pokazywać jedną, maksymalnie dwie duże wystawy czasowe. Śleszyński mówił, że wystawy czasowa musi dorównać poziomem i odbić się podobnym echem jak otwarcie wystawy stałej. Dodał, że wydarzeń wokół wystawy będzie więcej.
Śleszyński mówiąc o tegorocznych planach muzeum, zaznaczył, że w głównej mierze będzie to kontynuowanie dotychczasowej pracy: prezentacja i gromadzenie zbiorów, nawiązywanie kontaktów z Sybirakami w Polsce i na świecie. Z najbliższych wydarzeń wymienił kolejny Bieg Pamięci Sybiru. Jesienią, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, odbędzie się międzynarodowy Peleton Pamięci, który przejedzie ulicami Białegostoku, Wilna, Rygi i Tallina.
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to trzykondygnacyjny kompleks o łącznej powierzchni 5,5 tys. mkw., na który oprócz zaadaptowanych dawnych magazynów, składa się też nowy budynek. Budowa placówki została sfinansowana z budżetu miasta i środków resortu kultury.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/