Kultura i sztuka po 1989 roku

30.10.2018

Muzeum Śląskie przygotowuje się do obchodów jubileuszu 90-lecia

Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowuje się do obchodów jubileuszu swojego 90-lecia. Z tej okazji organizuje zbiórkę zwykłych-niezwykłych przedmiotów z ciekawymi historiami.

"Trzymasz w szafie sztruksową spódnicę, którą uszyła dla ciebie matka z materiałów kupionych w Peweksie? Masz brytyjską papierośnicę, którą twój pradziadek zdobył na wojnie lub zabytkową karbidówkę, którą posługiwał się w kopalni? Przekazywany od pokoleń pierścionek zaręczynowy? Stary pamiętnik z okresu, kiedy poznali się twoi rodzice? Dowód rejestracyjny małego Fiata 126p, którym wybraliście się po raz pierwszy nad morze lub w podróż poślubną?" – pytają pracownicy muzeum, ogłaszając zbiórkę.

Placówce można przekazać przedmioty obecne w śląskich rodzinach od pokoleń lub takie, które są w nich od niedawna, ale zdążyły już obrosnąć legendą. "Szukamy niezwykłych opowieści oraz intymnych anegdot – tajemniczych, śmiesznych lub dramatycznych – które wiążą się nierozerwalnie z ważnymi dla was przedmiotami. Historie te zostaną wykorzystane w projekcie specjalnym, przygotowywanym z okazji jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego, który będzie obchodzony w przyszłym roku" - wyjaśnia rzecznik muzeum Paweł Doś.

Propozycje historii i przedmiotów można składać drogą elektroniczną, przesyłając co najmniej jedno zdjęcie i krótki opis przedmiotu i historii z nim związanej na adres: naszehistorie@muzeumslaskie.pl. Zgłoszenie powinno również zawierać dane kontaktowe osoby zgłaszającej. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25 listopada 2018 r.

Propozycje można także przedstawić osobiście w sobotę, 10 listopada, w godz. 13.00-18.00 oraz w niedzielę, 11 listopada, w godz. 11.00-14.00 w siedzibie Muzeum Śląskiego.

Początki Muzeum Śląskiego w Katowicach to 1929 r., kiedy Sejmu Śląski podjął uchwałę o formalnym powołaniu Muzeum Śląskiego oraz ogłoszono pierwszy konkurs na budowę nowego gmachu muzeum.

Oficjalnie Muzeum Śląskie rozpoczęło swoją działalność dnia 23 stycznia 1929 r., a już w maju tego samego roku udostępniono pierwsze wystawy, które były eksponowane na piątym piętrze gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego.

W 1936 r. rozpoczęto prace nad projektem siedziby Muzeum – jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie gmachu, którego autorem był Karol Schayer. 

Prace budowlane zakończono w 1939 r., budynek nie doczekał się jednak oficjalnego otwarcia, planowanego w 1940 r. Niemieccy okupanci w latach 1941-44 rozebrali gmach.

Muzeum Śląskie restytuowano dopiero w grudniu 1984 r. Jego tymczasową siedzibą został budynek dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku, położony przy Al. W. Korfantego 3. Od 2015 r. Muzeum Śląskie ma nową siedzibę, wybudowaną częściowo pod ziemią, na terenach po dawnej kopalni węgla kamiennego Katowice. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL