Muzeum Tatrzańskie w środę otworzyło po remoncie jedną ze swoich filii - Muzeum Stylu Zakopiańskiego-Inspiracje popularnie zwaną Chałupa na Rojach, mieszczącą cenne zbiory etnograficzne Marii i Bronisława Dembowskich. To jedna z najstarszych góralskich chałup w Zakopanem - powiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.
"Chałupa na Rojach, czyli filia naszego Muzeum ma bardzo ciekawą i długą historię, bo powstała około 1830 roku. Na co dzień prezentowana jest tu kolekcja Dembowskich, którzy pod koniec XIX wieku zbierali w podhalańskich wioskach przedmioty codziennego użytku, które dzisiaj są przykładem góralskiego rękodzieła artystycznego. To właśnie tą kolekcją zainspirował się Stanisław Witkiewicz, aby stworzyć styl zakopiański. Tutaj można dowiedzieć się, jak powstawał fenomen Zakopanego, bo wiemy, że z prostej góralskiej chałupy i góralskiego rękodzieła powstał właśnie styl zakopiański i zachwyt nad Zakopanem i Tatrami. To były początki legendarnego Zakopanego, które na przełomie XIX i XX wieku stało się mitycznym miejscem na mapie Polski" - mówiła dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.
Gruntowny remont Chałupy na Rojach polegał na wymianie gontowego dachu i oczyszczeniu drewnianej fasady. Niektóre zbutwiałe fragmenty zrębowych ścian zastąpiono nowymi elementami. Budynek zyskał nowe ogrzewanie geotermalne. Powstała tu także recepcja, zmieniło się także całe otoczenie budynku wraz z ogródkiem. Zainstalowano także oświetlenie. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego-Inspiracje można zwiedzać od środy do soboty w godz. 10-18 oraz w niedzielę w godz. 9-15.
Jest to pierwsza filia, którą Muzeum Tatrzańskie otwiera po przeprowadzonych pracach remontowo-budowalnych w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej "Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala". Projektem jest objętych sześć drewnianych zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego. Gruntowny remont przeszła m.in. Willa Koliba, czyli pierwszy dom w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza. Kolibę będzie można zwiedzać od początku lipca. Wartość całego projektu to ponad 12 mln 800 tys. zł. Z funduszy unijnych przeznaczono niemal 9 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego. (PAP)
Autor: Szymon Bafia
szb/ lena/