Muzeum w Lewkowie dołączyło do projektu turystycznego pn. Szlak Pracy Organicznej – poinformowała PAP dyrektor Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy Sylwia Nowicka.
Jak wyjaśniła, Szlak Pracy Organicznej to nowa inicjatywa kulturalna Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Celem jest zrzeszanie różnych podmiotów kultury związanych z pracą organiczną w Wielkopolsce, aby utworzyć jedną sieć historii i miejsc mówiących o rozwoju regionu w XIX wieku, gdzie efektem była długo wyczekiwana niepodległość.
„Cały szlak po połączeniu oraz wprowadzeniu systemu identyfikacji wizualnej, pozwoli na zbudowanie opowieści z miejsc ważnych dla naszej małej ojczyzny. To może być nowy sposób na ich zwiedzanie. XIX-wieczna idea pracy organicznej wiązała się bezpośrednio z rezygnacją z dążeń niepodległościowych jako nierealnych i niemożliwych do urzeczywistnienia w danym czasie. Miała budować ogólnie pojęty dobrobyt przez rozwój handlu, przemysłu i rolnictwa, poprawę społeczno-ekonomicznej kondycji społeczeństwa polskiego w sytuacji braku własnego państwa” - powiedziała Sylwia Nowicka.
Muzeum w Lewkowie dołączyło do szlaku z historią poszczególnych przedstawicieli rodziny Lipskich. "Wskazaliśmy na ich liczne zasługi w krzewieniu wiedzy o rolnictwie, nowinkach, ale też włączaniu się w działalność patriotyczną” - powiedziała.
Na przykład - jak podała - Wojciech Lipski dbał o upowszechnianie wiedzy rolniczej m.in. w czasopiśmie "Ziemianin. Pismo poświęcone rolnictwu i przemysłowi", które redagował i wydawał aż do śmierci w 1850. Natomiast J. Dzierżon organizował kursy pszczelarstwa dla rolników. „To świadczy o głębokiej trosce o solidną pracę, dobrostan płodów i dobre gospodarzenie” - powiedziała.
Na Szlaku Pracy Organicznej są już Pakosław, Poznań, Szreniawa, Rogalin, Kórnik, Winna Góra, Śmiełów, Turew i Gostyń.
Dodała, że praca organiczna to nie tylko ludzie, ale także ich spuścizna w postaci licznych instytucji, działających do dziś.
Wymieniała Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, poznański Bazar, pałac w Turwi rodu Chłapowskich, pałac w Kórniku Działyńskich czy pałac w Rogalinie Raczyńskich.(PAP)
bak/ mow/