Do lektury ostatniej książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość” zachęcają w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego i Wydawnictwo św. Stanisława. Każdy, kto sięgnie po ten tekst, może zamieścić krótkie nagranie w mediach społecznościowych i udostępnić je innym.
Projekt "Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II" zostanie zainaugurowany 18 maja. Honorowym patronatem objął go prezydent RP Andrzej Duda.
"Zachęcamy wszystkich do czytania +Pamięci i tożsamości+ – książki, w której zawarte są przemyślenia Jana Pawła II dotyczące m.in. wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i Ojczyzny. Tak naprawdę to tylko wstęp do tego, byśmy sięgali także po inne teksty papieża" – powiedziała PAP dyrektor krakowskiego Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II Agata Szuta.
Projekt zainauguruje para prezydencka. Fragmenty "Pamięci i tożsamości" czytać będą także m.in.: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, marszałek województwa Witold Kozłowski i przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda.
"Pamięć i tożsamość" ukazała się w lutym 2005 r. To zapis rozmowy z Janem Pawłem II, jaką przeprowadzili w 1993 r. w Castel Gandolfo ks. Józef Tischner i Krzysztof Michalski, współzałożyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Rozmowa została nagrana, a jej treść opracowana i autoryzowana. Dotyczyła ona totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu, a także obecności zła w świecie, wolności i odpowiedzialności, patriotyzmu, narodu i misji Kościoła. Książkę zamyka rozdział, w którym Jan Paweł II i ówczesny arcybiskup Stanisław Dziwisz mówili o zamachu na życie papieża, dokonanym przez Ali Agcę w maju 1981 r.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ joz/