W ramach przygotowań do 950-lecia diecezji płockiej ukazało się drugie, rozszerzone wydanie opracowania naukowego poświęconego jej dziejom i biskupom - „Episkopat płocki w latach 1075-2022”. Pierwsze wydanie „Episkopat Płocki w latach 1075-2015. 940 lat istnienia diecezji” opublikowano w 2015 r.
Autorami obu opracowań na temat historii diecezji płockiej oraz jej biskupów, są ks. prof. Michał Marian Grzybowski - zmarły w czerwcu tego roku w wieku 86 lat historyk, regionalista i wykładowca m.in. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dr hab. Leszek Zygner, historyk, mediewista, a także teolog, profesor Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, jej rektor w latach 2012-2020.
Informując w poniedziałek o publikacji opracowania „Episkopat płocki w latach 1075-2022”, Kuria Diecezjalna Płocka podkreśliła, że wydawnictwo to, liczące 420 stron, stanowi poczet 81 biskupów ordynariuszy i 37 biskupów pomocniczych, ukazując jednocześnie „panoramę losów płockiego episkopatu od jego początku po lata współczesne”. „Stanowi owoc skrupulatnych badań naukowych. Pozostaje cennym wkładem do poznania dziejów hierarchii Kościoła w diecezji płockiej. Pokazuje, w jaki sposób została zachowana ciągłość Kościoła płockiego, który miał ogromny wkład w kulturę Mazowsza i Polski” - podkreśliła kuria.
Jak zaznaczono w informacji o opracowaniu, jego autorzy wykazali, że „w kolejnych epokach biskupi płoccy kształcili się w uznanych ośrodkach naukowych, zakładali seminaria duchowne, sprowadzali nowe wspólnoty zakonne, byli mecenasami kultury i sztuki”. Zwrócono przy tym uwagę, że biskupi płoccy byli m.in. senatorami Rzeczypospolitej Polskiej, angażowali się w powstania narodowe i zrywy wolnościowe.
„Lektura tej publikacji pozwala ze spokojem i nadzieją patrzeć w przyszłość, widać w niej bowiem, jak wielu ludzi przed nami przeżywało radość ze wzrostu wiary i szerzenia się misji chrześcijańskiej w tej części świata nad Wisłą, ale też jak wiele było w ciągu wieków wyzwań i zagrożeń, które nasi przodkowie umieli skonfrontować i zamienić w szanse duszpasterskie” - napisał w słowie wstępnym do opracowania obecny biskup płocki Szymon Stułkowski. Decyzją papieża Franciszka został on ordynariuszem diecezji płockiej w 2022 r.
Kuria Diecezjalna Płocka podkreśliła, że opracowanie „Episkopat płocki w latach 1075-2022” powstało w ramach przygotowań do uroczystości jubileuszowych 950-lecia diecezji płockiej, które będą tam obchodzone w 2025 r. Wydawcą naukowej publikacji jest Płocki Instytut Wydawniczy. Pierwsze wydanie dziejów diecezji płockiej i jej biskupów - „Episkopat Płocki w latach 1075-2015. 940 lat istnienia diecezji” opublikowano w 2015 r. nakładem Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Diecezja płocka, obejmująca obecnie swym zasięgiem 11 tys. km kw. w części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, powstała w 1075 r. i należy do najstarszych w Polsce.
Biskupami płockimi byli m.in. Aleksander z Malonne (1129-1156) w czasach, którego powstała romańska katedra na tamtejszym Wzgórzu Tumskim, Werner (1156-1170), który sprowadził do Płocka relikwie św. Zygmunta, króla Burgundii, obecnie patrona tego miasta, Erazm Ciołek (1504-1522) poseł, sekretarz króla Aleksandra Jagiellończyka, Michał Jerzy Poniatowski (1773-1784) późniejszy prymas Polski, najmłodszy brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Antoni Julian Nowowiejski (1908-1941), arcybiskup ad personam ze stolicą tytularną w Silyum, błogosławiony, zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym KL Soldau w Działdowie. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ dki/