Wbrew zastrzeżeniom zwolenników wielokulturowości na zrekonstruowanym jako Humboldt Forum dawnym Zamku Królewskim w Berlinie osadzono w piątek pozłacaną kopułę z krzyżem, którą otacza napis składający się z dwóch cytatów z Nowego Testamentu.
Monumentalna barokowa budowla w centrum stolicy Niemiec spłonęła w lutym 1945 roku w efekcie amerykańskiego nalotu bombowego, a jej prowizorycznie zabezpieczone pozostałości wysadzono w 1950 roku w powietrze na polecenie ówczesnego przywódcy NRD Waltera Ulbrichta. Część zniwelowanego terenu po zamku zajął zbudowany w latach 70. Pałac Republiki.
Zjednoczenie Niemiec postawiło na porządku dziennym odtworzenie tego, co unicestwiła komunistyczna władza. W latach 2002-2004 rozebrano Pałac Republiki, by w roku 2013 rozpocząć odbudowę zamku. Zrezygnowano przy tym z odtworzenia całości jego fasad i wnętrz, przeznaczając powstały budynek na muzeum berlińskich pozaeuropejskich zbiorów artystycznych i etnograficznych pod kojarzącą się ze słynnym podróżnikiem nazwą Humboldt Forum.
Koszty uchwalonej przez Bundestag odbudowy wyniosły 644 mln euro, z czego około 100 mln pochodziło od ofiarodawców prywatnych. To właśnie oni sfinansowali kwotą 15 mln euro kopię zainstalowanej w połowie XIX wieku na polecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV kopuły z cytującym Dzieje Apostolskie i list św. Pawła do Filipian napisem: "Nie ma w niczym innym zbawienia i nie dano ludziom innego imienia niż imię Jezusa na chwałę Boga Ojca. Aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych". Z wieńczącego ją krzyża zamierzano początkowo zrezygnować, a oryginalny wygląd całości zatwierdzono dopiero w 2017 roku.
Przeciwnicy umieszczenia na kopule krzyża i napisu argumentowali, że będą one kolidowały z wielokulturowym charakterem Forum Humboldta. Placówka ta ma służyć także jako miejsce dyskusji na tematy związane z kolonializmem. (PAP)
dmi/ akl/