Religia

17.08.2018 aktualizacja 19.08.2018

Na Jasnej Górze nowenna przygotowująca do uroczystości NMP Jasnogórskiej

W piątek na Jasnej Górze rozpocznie się nowenna przygotowująca do uroczystości Najświętszej Maryi Panny; przez 9 wieczorów odprawiana będzie msza św. z homilią biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego - poinformowało biuro prasowe KEP.

26 sierpnia w Kościele katolickim w Polsce obchodzone są uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jak poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w piątek rozpoczną się bezpośrednie przygotowania do tego wydarzenia.

Przez dziewięć kolejnych dni o godz. 18.30 odprawiana będzie wspólnotowa msza św., podczas której homilie głosić będzie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

"Nowenna ma charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisuje się w dziękczynienie za odzyskaną przez Polskę wolność. Eucharystie, koncelebrowane przez ojców paulinów i księży duszpasterzy częstochowskich parafii, sprawowane będą na Szczycie Jasnogórskim w każdy z kolejnych dziewięciu dni. Przybywają na nie zorganizowanymi grupami wierni z poszczególnych częstochowskich parafii. W dniach nowenny msze św. z kazaniami transmitowane są codziennie w Radiu Jasna Góra" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformowali autorzy, na zakończenie nowenny, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, odbędzie się procesja maryjna z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę, z udziałem księży i wiernych z Częstochowy i pielgrzymów z Archidiecezji. Procesję poprzedzą nieszpory o godz. 17.

Główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będą miały miejsce na Jasnej Górze 26 sierpnia. O godz. 11 rozpocznie się tam uroczysta msza św. z udziałem Episkopatu.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL