Epoka nowożytna

02.08.2017

Na Śląsku Cieszyńskim spłonął drewniany kościół z XVI wieku

Kościół Bożego Ciała w Gutach. Źródło: Wikipedia Kościół Bożego Ciała w Gutach. Źródło: Wikipedia

Zabytkowy XVI-wieczny drewniany katolicki kościół w Gutach w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego został w nocy z wtorku na środę całkowicie zniszczony przez pożar - poinformowały czeskie media.

Straż pożarną zaalarmowano krótko po północy, ale gdy przybyła ona na miejsce, świątynia była już objęta płomieniami. "Strażacy opanowali ogień w ciągu niecałej godziny, dogaszanie trwało do rana" - napisał w komunikacie prasowym rzecznik straży pożarnej kraju (województwa) morawskośląskiego Petr Kudela. W związku z pożarem nikt nie odniósł obrażeń.

Miejscowy proboszcz, ksiądz Kazimierz Płachta powiedział, że według otrzymanych przez niego od strażaków wstępnych informacji pożar wybuchł zapewne na zewnątrz kościoła. "Gdyby było to wewnątrz, alarm zostałby uruchomiony wcześniej" - zaznaczył.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie przyczyn pożaru. "Ponieważ jesteśmy na samym początku dochodzenia, nie możemy wykluczyć umyślnego podpalenia, niedbalstwa i rozpatrujemy także wersję usterki technicznej" - oświadczyła policyjna rzeczniczka Lenka Sikorova. W oględzinach pogorzeliska pomoże pies tropiący ślady substancji zapalających.

Kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Gutach - wcześniej samodzielnej miejscowości, a obecnie dzielnicy miasta Trzyniec - był najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym na całym Śląsku Cieszyńskim. Powstał w XVI wieku lub nawet wcześniej, o czym świadczyła data 1563 na portalu w jego wnętrzu. Służył pierwotnie luteranom, zanim w XVII wieku został przekazany katolikom, czego następstwem było znaczne wzbogacenie wyposażenia wewnętrznego. W ostatnim czasie niedzielne msze odprawiano w nim każdego tygodnia na zmianę po czesku i po polsku. (PAP)

dmi/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL