W piątek rano rozpoczęła się 30. kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Przez trzy dni datki na alejach najstarszej łódzkiej nekropolii zbierać będą m.in. przedstawiciele świata kultury, polityki, mediów. Od początku akcji zebrano ok. 2 mln zł i odnowiono ponad 200 pomników.
Stary Cmentarz w Łodzi to jedna z najważniejszych nekropolii miasta. Powstał w latach 1855-58; od początku jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. W 1995 roku, z inicjatywy dwóch nieżyjących już entuzjastów akcji - nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego i dziennikarza TVP Łódź Wojciecha Słodkowskiego, zainaugurowano zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytków cmentarza – pomników, rzeźb i nagrobków.
Od tamtej pory zebrano ok. 2 mln zł, co pozwoliło na odnowienie 216 pomników. Tegoroczna kwesta rozpoczęła się piątek; pierwsze osoby z puszkami, do których można wrzucać pieniądze, pojawiły się przed godz. 9.
"Jubileuszową, 30. kwestę zainagurowaliśmy uroczyście 12 października koncertem kwartetu smyczkowego Apertus Quartet kościele ewangelicko-augsburskim. Następnie były spacery tematyczne po Starym Cmentarzu i gry terenowe, a w piątek w Dniu Wszystkich Świętych zaczynamy zbiórkę, która potrwa do niedzieli. Liczymy, że tradycyjnie pieniądze zbierać będą włodarze naszego miasta, politycy, dziennikarze, społecznicy i przedstawiciele świata artystów, czy nauki" – poinformował historyk i prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.
W tym roku organizatorzy kwestii powrócili do hasła "Ratujmy zabytki Starego Cmentarza", które przyświecało jej twórcom 30 lat temu.
"Stary Cmentarz to szczególne miejsce związane z dziejami Łodzi. To tu pochowani są ci, którzy tworzyli jej historię i przyczynili się do jej rozwoju. Naszym obowiązkiem jest wspierać inicjatywy, które przyczyniają się do utrwalenia naszej tożsamości. Wrzućmy, proszę, nawet symboliczną złotówkę do puszek kwestujących. Każda kwota, która trafi do nich, to wyraz naszego szacunku dla naszej przeszłości i naszych przodków" – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Kwestujący będą stać z puszkami w różnych częściach Starego Cmentarza od piątku do niedzieli od godz. 9 do 19. Tegoroczna zbiórka będzie miała różnorodny charakter. Wzdłuż nekropolii jeździć będzie zabytkowy tramwaj Sanok, w którym przewodnik miejski opowiadać będzie historie związane z nekropolią i Łodzią. W pojeździe również stanie puszka, do której można wrzucać datki. Z kolei uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi przygotowali 601 "cegiełek", które w piątek będzie można nabyć na cmentarzu. Z okazji jubileuszowej kwesty ukazał się także specjalny numer "Kroniki Miasta Łodzi" pt. "Piękno Utrwalone".
Zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi można też wesprzeć za pośrednictwem strony internetowej zrzutka.pl.
Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej to najstarsza istniejąca obecnie nekropolia w Łodzi. Powstała w połowie XIX wieku i jest świadectwem historii Łodzi - wielowyznaniowej, wielokulturowej i wielonarodowościowej. Cmentarz jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.
Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Ponad 80 nagrobków wyszło spod dłuta wybitnego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku rzeźbiarza Wacława Konopki. Prawie 200 dzieł sztuki sepulkralnej jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ sdd/