Na szczycie XIV-wiecznego Wielkiego Młyna w Gdańsku zawiśnie w środę chorągiew wiatrowa. Rekonstrukcji architektonicznego detalu dokonano na podstawie dawnych rycin oraz badań historyczno-konserwatorskich.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski, prace wysokościowe, dzięki którym na szczyt Wielkiego Młyna powróci współcześnie wykonana pozłacana chorągiew wiatrowa, rozpoczną się w środę w południe.
Chorągiew wiatrowa na Wielkim Młynie przygotowana została na podstawie zachowanych rycin (najstarsze ryciny przedstawiające ten architektoniczny detal pochodzą z końca XVII wieku - PAP) oraz badań historyczno-konserwatorskich. Autorką projektu jest dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska, a twórcą repliki kowal Adam Stachowicz.
Wielki Młyn został wybudowany przez Krzyżaków ok. 1350 r. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1364 r. Był jednym z największych "zakładów przemysłowych" średniowiecznej Europy, napędzanych początkowo przez 12 kół wodnych, od 1471 r. - 18, a od 1880 r. turbin parowych. Pod koniec XIX w. produkował ok. 200 ton mąki dziennie.
Zniszczony z wyjątkiem murów obwodowych w 1945 r. został odbudowany w latach 1962-65.
W 1962 r. w Wielkim Młynie zorganizowano wystawę "Polska na morzu 1945-1962", a trzy lata później ekspozycję "XX lat polskiego przemysłu okrętowego". Pomimo powodzenia wystawy zarządzające budynkiem Biuro Obrotu Maszyn i Surowców nie zgodziło się na przekazanie obiektu Stoczni Gdańskiej, które starało się o umieszczenie w Wielkim Młynie Muzeum Stoczni.
Od 1994 r. w Wielkim Młynie działał dom handlowy. W związku z rezygnacją przez kupców z dzierżawy stoisk w grudniu 2016 r. zabytkowy obiekt przekazano w użytkowanie wieczyste obecnemu Muzeum Gdańska.
23 lipca w Wielkim Młynie otwarte zostanie Muzeum Bursztynu. Dotychczasowa siedziba tej placówki działała przez 15 lat w zabytkowym Zespole Przedbramia, obejmującym Katownię i Wieżę Więzienną.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/