Na rewitalizowanym, zabytkowym osiedlu Księży Młyn w Łodzi powstaną kolejne pracownie artystyczne. Działać będą w dwóch budynkach gospodarczych, w których trwają prace budowlane. Obecnie na osiedlu jest 13 pracowni artystycznych, do 2023 r. ma powstać kolejnych 14.
Dyrektor zarządu inwestycji miejskich łódzkiego magistratu Agnieszka Kowalewska-Wójcik zwraca uwagę, że "Księży Młyn to takie miejsce na mapie Łodzi, do którego nikogo nie trzeba przekonywać". Według niej to miejsce ma swój klimat, swoją specyfikę. Jak mówi, w tym roku - w ramach rewitalizacji osiedla - zostaną oddane kolejne, wyremontowane famuły, nowa restauracja z łódzkimi specjałami, klub Księży Młyn, zielone podwórka, a także pracownie dla artystów. Zapowiada, że do 2023 roku powstanie tu 14 zupełnie nowych pracowni.
Kowalewska-Wójcik przypomina, że w styczniu tego roku oddano zrewitalizowaną famułę przy ul. Przędzalnianej 51, w której znalazło się 11 lokali mieszkalnych i trzy pracownie twórcze. "Dziś oddajemy kolejną, po sąsiedzku pod numerem 49. Tu powstała kolejna pracownia twórcza i 20 mieszkań komunalnych. Do 2023 roku wyremontujemy 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych łącznie za kwotę 110 mln zł" - mówi.
Kierownik budowy Katarzyna Pyziak poinformowała, że obecnie prowadzone są prace w dwóch budynkach gospodarczych Księży Młyn nr 7 i nr 9. Zostaną one gruntownie wyremontowane i przebudowane, wykonana ma być termomodernizacja i izolacja przeciwwilgociowa. Odtworzona zostanie ślusarka okienna i drzwiowa oraz przywrócony pierwotny wygląd detali i elewacji budynku. W budynkach mają powstać dwie duże pracownie oraz przestrzeń biurowa.
Magistrat przypomina, że pierwsze pracownie w ramach programu rewitalizacji Księżego Młyna powstały w czerwcu 2013 r. Działają w nich projektanci mody, artyści sztuk wizualnych czy twórcy sztuki użytkowej. Zdaniem jednej z właścicielek pracowni Julity Pierzchały to na tym osiedlu powinno toczyć się życie artystyczne Łodzi.
Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Wilhelma Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie. Rewitalizacja osiedla trwa od lat - w dawnych domach familijnych aranżowane są nowoczesne mieszkania i pracownie artystyczne, zabytkową przędzalnię zamieniono w lofty, a remizę strażacką - w biura.
Władze Łodzi zapewniają, że Księży Młyn docelowo ma stać się "łódzkim Montmartrem", czyli zrewitalizowanym obszarem zabytkowym przyjaznym dla artystów - stąd pomysł oddawania części lokali na taką działalność - a przede wszystkim atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców. Te plany częściowo już zrealizowano. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ je/