Motto „Założyciele i donatorzy Instytutu Józefa Piłsudskiego – historie polskich patriotów” przyświecało 6. edycji „Nocy muzeów” w nowojorskiej placówce. Mówili o nich szefowa instytutu dr Iwona Korga oraz członek zarządu Jerzy Świątkowski.
„Wydarzenie polega na promowaniu i pokazywaniu zgromadzonych u nas ciekawych materiałów. Towarzyszą temu wykłady, czy interesujące filmy. Służy to zainteresowaniu naukowców i szerszej publiczności historią Polski oraz Polonii amerykańskiej” – powiedziała PAP Korga.
Tegoroczna edycja obejmowała wspomnienie o założycielach Instytutu. Znaleźli się pośród nich prof. Wacław Jędrzejewicz, Ignacy Matuszewski, Franciszek Matuszewski i Maksymilian Węgrzynek. Przekazywali placówce swoje zbiory, wiedzę oraz fundusze.
Z donatorów prezes instytutu wymieniła m.in. Alexandra Mełenia Purczyńskiego i Stanisława Jordanowskiego. W trakcie spotkania przedstawiła biografię założycieli, prezentowała zdjęcia i zbiory, które przekazali instytutowi, w tym dzieła sztuki oraz materiały archiwalne i książki.
Świątkowski nawiązał do spotkań z Jędrzejewiczem podkreślając, że był w 1985 roku autorem dekoracji na akademii poświęconej 50. rocznicy śmierci marszałka Piłsudskiego .
„Była to największa wówczas polonijna impreza z gościem honorowym, córką marszałka Wandą Piłsudską z Londynu. Drugim najważniejszym mówcą był prof. Jędrzejewicz. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że wygłosił tam przemówienie z pogrzebu marszałka w 1935 roku. Stwierdził, że wspominając Piłsudskiego profesor ocenił, że nic w zasadzie po pół wieku nie musi zmieniać. Listy okolicznościowe przesłali prezydent Ronald Reagan i kardynał Król” – powiedział PAP Świątkowski.
W odniesieniu do dzieł sztuki, darowizn dla instytuty wskazał m.in. na obrazy Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Chełmońskiego i Jana Matejki.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ mma/