Żytomierz, Ołyka, Okopy, Rzym i Morvi to nowe miejsca na mapie dziejów.pl „Ochrona zabytków kultury polskiej za granicą”.
Mapa przedstawia zabytki ratowane i odnawiane dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kolegiata w Ołyce, siedzibie jednej z radziwiłłowskich ordynacji, uchodzi za najpiękniejszy kościół Wołynia. Ufundował ją w XVII w. Albrycht Stanisław Radziwiłł. Niestety, po wojnie wyposażenie kolegiaty zostało niemal w całości zniszczone. Nadal jednak robi wrażenie imponująca bryła i fasada świątyni.
Kościół pw. Świętej Trójcy w Okopach został ufundowany przez Jana III Sobieskiego na terenie twierdzy Okopy św. Trójcy, zbudowanej, by blokować garnizony tureckie w Kamieńcu Podolski i Chocimiu.
Katedra w Żytomierzu wybudowana w XVIII wieku była siedzibą biskupstwa kijowskiego, a po ostatnim rozbiorze – biskupstwa łucko- żytomierskiego. Od 1991 roku świątynia jest katedrą ustanowionej wówczas przez Jana Pawła diecezji kijowsko - żytomierskiej.
Na cmentarzu Campo Verano w Rzymie znajduje się nagrobek polskich artystów: Aleksandra Gierymskiego, Wiktora Brodzkiego i Jadwigę Bohdanowicz - Konczewskiej, autorstwa wybitnego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego.
W pałacu maharadży Bahadura w Morvi (Indie) Stefan Norblin wykonał w latach II wojny światowej ponad dwadzieścia wielkoformatowych malowideł ściennych. i obrazów na płótnie, a także portret władcy.
Ochrona zabytków kultury polskiej za granicą - mapa interaktywna
tst (PAP)