Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga – dwa najważniejsze obiekty, które w lipcu ub.r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO mają nowe strony internetowe. Nową witrynę ma też zarządzające tymi zabytkami stowarzyszenie.
„Od tej pory żaden turysta nie powinien już mylić nazw tarnogórskich tras podziemnych wpisanych w ubiegłym roku na listę UNESCO. O tym, że kopalnia to nie to samo co sztolnia, turyści dowiedzą się m.in. z uruchomionych właśnie stron internetowych tych obiektów” - zaznaczył Grzegorz Rudnicki z Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).
Do tej pory szczegółowe informacje o zwiedzaniu Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, znajdowały się pod jednym adresem – kopalniasrebra.pl. Wpis tych zabytków na listę światowego dziedzictwa przyspieszył od dawna planowane zmiany w kwestii nie tylko uruchomienia nowych stron, ale także przyporządkowania im oddzielnych adresów. Prace projektowe trwały pięć miesięcy.
„Zaproponowaliśmy, aby kopalnia i sztolnia miały oddzielne strony internetowe, tak aby turyści po pierwsze nie mylili więcej tych obiektów, po drugie otrzymali kompletne informacje dotyczące zwiedzania, dostępnych atrakcji, możliwości dojazdu i historii” - wskazał Rudnicki.
Nową witrynę ma także SMZT, które nie tylko zarządza kopalnią i sztolnią, udostępniając te zabytki turystom, ale też prowadzi działalność kulturotwórczą, edukacyjną i badawczą oraz prowadzi własną bazę noclegową.
Produkcję stron zlecono tarnogórskiej firmie Vintal, która wygrała ogłoszony przez SMZT konkurs ofert. Efektem prac koncepcyjnych była decyzja o stworzeniu trzech stron internetowych, które tworzą jedną całość, pozostając niezależne od siebie.
Nowe strony (kopalniasrebra.pl, sztolniapstraga.pl i smzt.pl) to nie tylko promocja obiektów podziemnych i bogatej działalności SMZT. To także promocja innych tarnogórskich atrakcji i niektórych miejsc światowego dziedzictwa. Chodzi m.in. o Park Miejski, Park Repecki, Park Kunszt czy Hałda Popłuczkowa. Wszystkie strony są ujednolicone i ze sobą skorelowane oraz łatwo z nich przenieść się na przygotowany przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry wraz z wpisem na listę UNESCO portal: unesco.tarnowskiegory.pl.
Jak zaznacza Rudnicki, nowe strony internetowe będą rozbudowywane – trwają prace nad tym, by jeszcze przed wakacjami uruchomić internetowy system rezerwacji zwiedzania oraz unowocześnić system obsługi turysty w obiektach. Strony będą wkrótce dostępne w trzech wersjach obcojęzycznych. SMZT planuje w przyszłości przetłumaczyć treści stron także na język czeski.
Decyzja o wpisaniu zabytków Tarnowskich Gór na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zapadła w lipcu 2017 r. w Krakowie, podczas obywającej się tam 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" to 15. polski obiekt na tej liście i pierwszy w woj. śląskim.
Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego. To nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, ale też 26 innych obiektów. Samą kopalnię w ubiegłym roku odwiedziło blisko 90 tys. turystów. To najlepszy wynik od kilkunastu lat.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/