Biurowce z ogólnodostępnymi sklepami oraz przyjazną przestrzenią dla pieszych powstaną na terenie dawnej XIX-wiecznej fabryki Hermana Schlee przy ul. Targowej w Łodzi. O sprzedaży działki wraz z trzema zabytkowymi obiektami poinformował łódzki magistrat.
Jak podała Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi, nabywcą jest międzynarodowy deweloper HB Reavis. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, na pofabrycznym terenie przy ul. Targowej 2 powstaną biurowce z ogólnodostępnymi sklepami i punktami usługowymi na parterach oraz przyjazną przestrzenią dla pieszych. Nabywca zachowa też istniejące na działce budynki zabytkowe.
Sprzedana przez dotychczasowego właściciela - firmę ENKEV Polska - nieruchomość znajduje się w Nowym Centrum Łodzi. Jest to obszar o powierzchni ok. 100 ha, który w najbliższych latach ma zamienić się w atrakcyjną przestrzeń publiczną. Głównymi obiektami na tym terenie jest otwarty w 2016 r. dworzec Łódź Fabryczna oraz znajdujący się w pobliżu zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni EC1, w którym działa m.in. Centrum Nauki i Techniki, Planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Od kilku lat ich otoczenie stanowi wielki plac budowy, na którym powstają m.in. nowe ulice, place, obiekty biurowe i mieszkalne - część z nich została już oddana do użytku.
Na działce nabytej przez HB Reavis od 1878 r. działała fabryka Hermana Schlee – jednego z największych producentów kapeluszy w Polsce. W latach 30. XX w. profil produkcji został przestawiony na produkcję filcu, która była kontynuowana po II wojnie światowej oraz po upaństwowieniu zakładu. Od 1960 roku mieściły się tu zakłady produkujące m.in. materace i wkłady do foteli samochodowych. Ostatnim właścicielem - od 2001 roku - był ENKEV Polska.
Nowy właściciel planuje, by na terenie o powierzchni 1 ha powstały budynki o łącznej powierzchni najmu około 30 tys. m kw. Ich integralną częścią staną się - po odrestaurowaniu - trzy obiekty objęte ewidencją konserwatorską, w tym pofabryczny komin oraz dwupiętrowy budynek w stylu renesansu włoskiego. Nieobjęte opieką konserwatora stare magazyny zostaną wkrótce rozebrane.
Prezes zarządu HB Reavis w Polsce Stanislav Frnka poinformował, że przy sprawnym przebiegu procesu administracyjnego, deweloper będzie gotowy do rozpoczęcia inwestycji na początku 2019 roku, zaś sama budowa potrwa około 1,5 roku.
W najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie konkurs na projekt inwestycji, do którego inwestor zaprosił pięć polskich pracowni architektonicznych. Przygotowując konkurs dla architektów, odpowiedzialny za tę inwestycję zespół HB Reavis wziął udział w spotkaniach odbywających się w formule tzw. design-thinking. Obejmowały one wizyty studyjne w Nowym Centrum Łodzi, rozmowy z mieszkańcami miasta, dyskusje o trendach panujących na lokalnym i światowym rynku nieruchomości oraz warsztaty kreatywne. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ son/