Po pięciu latach zakończyły się prace remontowe i konserwatorskie w jednym z najstarszych polskich archiwów - Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu. Restauracji poddany został kapitularz z dekoracjami malarskimi Henryka Uziembły oraz magazyny.
Podczas prac wymienione zostały wszystkie instalacje i zamontowana klimatyzacja, której wcześniej nie było. Wymieniony został parkiet, konserwacji i naprawie poddano meble. Odnowiono magazyny i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie - kapitularz, którego obecny wystrój pochodzi z początku XX wieku.
"Na stropie i fryzie mamy dużą kompozycję heraldyczną połączoną z bogatą ornamentyką. Mamy tu herby Piusa X, biskupa Jana Puzyny, herb Kapituły Krakowskiej oraz 65 herbów biskupów krakowskich" - mówił dziennikarzom konserwator Ignacy Jakubczyk.
Ściany kapitularza są wyłożone boazerią dębową, a dopełnieniem wystroju wnętrza są XVIII-wieczne, wzorzyste tkaniny tureckie. Na ich konserwację, która na razie nie została przeprowadzona, potrzeba ok. 1 mln zł. W ostatnich tygodniach specjaliści wykonali konserwację dwóch znajdujących się w tym pomieszczeniu obrazów autorstwa Henryka Uziembły, które przedstawiają św. Stanisława oraz bł. Wincentego Kadłubka.
Prace w archiwum trwały od 2011 r., a prowadziła je Pracownia Konserwacji i Rekonstrukcji Detali Architektonicznych Włodzimierza Drabczyńskiego. Kosztowały one w sumie ok. 1,2 mln zł i zostały sfinansowane ze środków SKOZK oraz Kapituły Katedralnej i parafii.
Jak mówił dziennikarzom dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej ks. prof. Jacek Urban pierwszy pokaz archiwaliów zaplanowano w kapitularzu na początku grudnia.
Kapituła Katedralna na Wawelu powstała w XI wieku i od tego czasu gromadzone jest archiwum. Obecnie przechowywane są w nim najcenniejsze dokumenty związane z historią państwa i Kościoła w Polsce. W jego zasobach znajdują się dokumenty pergaminowe wystawione przez papieży, książąt, królów, biskupów, kodeksy rękopiśmienne, inwentarze Katedry na Wawelu i Krakowskiej Kapituły Katedralnej, pieczęcie.
Do najcenniejszych dokumentów należą: akt Unii Polsko-Litewskiej w Krewie z 1385 r., księga używana podczas koronacji królów Polski, dokument dotyczący kanonizacji św. Stanisława z 1253 r. Jest też bulla kanonizacyjna św. Jadwigi z 1997 r. podpisana przez Jana Pawła II oraz rękopis dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga".
Pomieszczenia Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej przylegają do Katedry Wawelskiej. W świątyni zakończyła się właśnie konserwacja marmurowego portalu okalającego główne wejście. Prace prowadzone były przy zachowaniu normalnego ruchu wiernych i turystów.
Specjaliści przywrócili naturalną barwę czarnemu marmurowi dębnickiemu, który z czasem stracił swój blask i zaczął matowieć. Od strony wewnętrznej portalu, która przez co najmniej kilkadziesiąt lat nie była poddawana żadnym zabiegom, uzupełniono także ubytki kamienia spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi.
"Odkryliśmy, że wewnętrzna część portalu powstała kilkadziesiąt lat później niż zewnętrzna. Wcześniej były one datowane jednakowo na lata 1637-38. Na belkowaniu odkryliśmy inskrypcję mówiącą, że portal wewnętrzny został ufundowany przez archiprezbitera kościoła Mariackiego Jerzego Januszowicza w 1693 r." - powiedziała dziennikarzom konserwator dzieł sztuki Grażyna Chromy Rościszewska.
Prace były finansowane ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i parafii.(PAP)
wos/ eaw/