Średniowiecze

14.12.2017

Odnowiono sklepienie nad prezbiterium bazyliki Bożego Ciała w Krakowie

Zakończyła się restauracja sklepienia nad prezbiterium bazyliki Bożego Ciała w Krakowie, jednej z największych i najważniejszych świątyń w mieście. Konserwacja wnętrza kościoła jest jednym z kluczowych przedsięwzięć finansowanych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Tylko w tym roku gospodarze świątyni Kanonicy Regularni Laterańscy otrzymali za pośrednictwem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) ponad 1,1 mln zł dotacji.

W ciągu trzech lat (2017-19) na renowację wnętrza kościoła Bożego Ciała przeznaczonych zostanie w sumie ponad 4,6 mln zł, z czego dotacja SKOZK wyniesie ponad 3,9 mln zł.

Odnowienie sklepienia nad prezbiterium bazyliki było jednym z najważniejszych zadań w ramach programu konserwacji świątyni na krakowskim Kazimierzu. W piątek eksperci, m.in. konserwatorzy zabytków i przedstawiciele SKOZK, spotkali się, aby obejrzeć rezultaty restauracji sklepienia.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, co widzę. Sklepienie wyszło przepięknie” – mówił w piątek PAP przeor klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich ks. Tomasz Szatanik. Podkreślił także, że świątynia na Kazimierzu ze względu na wartość historyczną i artystyczną zasługuje na uwagę i odświeżenie wnętrz.

Podczas prac przy sklepieniu prezbiterium konserwatorzy odkryli, pod warstwą tynku, średniowieczną dekorację malarską w formie lilijek. „Odsłonięte polichromie pochodzą z roku ok. 1400” – zaznaczył dr Krystyn Kozieł, kierujący pracami konserwatorskimi w świątyni.

W trakcie konserwacji jest ołtarz Marii Magdaleny. W następnych latach odnowione zostaną kolejne kapliczki w bazylice oraz sklepienia w innych częściach kościoła. „Liczymy, że w trakcie przyszłych prac dokonamy ciekawych odkryć” – powiedział kierownik prac konserwatorskich w bazylice.

Przeor klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich podkreślił, że konserwacja kościoła odbywa się także dzięki wsparciu wiernych. „Partycypujemy wkładem własnym, który przekracza nasze możliwości” – zauważył.

Kościół Bożego Ciała został wybudowany w XIV i XV w. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki. Świątynia ma 73 m długości, 24 m szerokości i prawie 30 m wysokości. Wewnątrz znajduje się XVII-wieczny ołtarz główny z obrazami włoskiego malarza tworzącego w Krakowie Tomasza Dolabella. W 2014 r. zakończyła się konserwacja ołtarza trwająca prawie cztery lata.(PAP)

autorzy: Beata Kołodziej, Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Paweł Tomczyk

bko/ wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL