Polska po 1989 roku

24.11.2018

Opole: nastoletni wandale niszczyli nagrobki na cmentarzu żydowskim

Policja ustaliła personalia trzech osób, które kilka dni temu przewróciły 15 zabytkowych nagrobków na cmentarzu żydowskim w Opolu. Jak poinformowała w sobotę opolska Komenda Wojewódzka Policji, sprawcami są dwaj 13-latkowie i ich o rok młodsza koleżanka.

Do zdarzenia doszło na terenie zamkniętego w latach 60-tych ubiegłego wieku, zabytkowego cmentarza żydowskiego w Opolu. Pracownika urzędu miasta poinformowano o kilkunastu przewróconych stelach. Kiedy okazało się, że szkody są efektem działań wandali, sprawę przekazano policji.

W wyniku śledztwa funkcjonariuszy kryminalnych Komendy Miejskiej Policji w Opolu ustalono personalia sprawców. Sąd to dwaj 13-letni chłopcy i ich 12 letnia koleżanka. Dzieci przyznały się do popełnienia czynu. Jak informuje policja, nastolatki przeprosili za swoje zachowanie, a w swoich wyjaśnieniach tłumaczyły, że "nie zdawały sobie sprawy z charakteru miejsca i jego zabytkowej historii".

Decyzję o dalszym losie nastolatków podejmie sąd rodzinny. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL