Religia

18.02.2019

Order Orła Białego przyznany abp. Antoniemu Baraniakowi trafi do archidiecezji

Order Orła Białego, przyznany pośmiertnie abp. Antoniemu Baraniakowi, zostanie w poniedziałek przekazany Archidiecezji Poznańskiej. Abp Antoni Baraniak przez wiele lat był w Poznaniu sekretarzem kard. Augusta Hlonda, a w latach 1957-77 był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Abp Antoni Baraniak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego 11 listopada 2018 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Order odebrał siostrzeniec arcybiskupa Zenon Łakomy. Jak poinformował PAP rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak, rodzina abp. Baraniaka pragnie przekazać teraz order archidiecezji poznańskiej.

Uroczystość przekazania orderu odbędzie się w poniedziałek wieczorem w katedrze poznańskiej, w trakcie nabożeństwa z okazji Święta Katedry Świętego Piotra dla wspólnoty akademickiej. Nieszporom przewodniczyć będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 r. W młodości wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego (salezjanów). Przed wojną został sekretarzem ówczesnego prymasa Polski, kard. Augusta Hlonda, a po wojnie - prymasa Wyszyńskiego. W 1951 r. papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został aresztowany w nocy z 25 na 26 września 1953 r.

W czasie trwającego wiele miesięcy brutalnego śledztwa komuniści bezskutecznie usiłowali wymusić na duchownym zeznania obciążające Wyszyńskiego. Miały one skompromitować prymasa w pokazowym procesie, a w konsekwencji doprowadzić do osłabienia pozycji kościoła w Polsce. Zachowało się ponad 140 protokołów z przesłuchań Baraniaka; więźnia trzymano m.in. w tzw. karcerze mokrym, w którym przez długi czas przebywał w wodzie, a na głowę spadały mu odchody. Ciężko chory, wolność odzyskał w październiku 1956 roku.

Po wyjściu na wolność w 1957 r. został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 r. zorganizował w Poznaniu obchody Milenium Chrztu Polski. Zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 r., został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry. Trwają przygotowania do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL