Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej szuka pamiątek po zmarłym w 2014 roku rzeźbiarzu Igorze Mitoraju. Chce je zaprezentować na wystawie czasowej, poświęconą życiu i twórczości artysty. Piotr Tarczyński z muzeum powiedział PAP, że można ją będzie zobaczyć w marcu.
„W marcu zorganizujemy spotkanie poświęcone życiu i twórczości artysty. Towarzyszyła temu będzie wystawa czasowa. Oprócz dzieł mistrza ze zbiorów naszego muzeum, chcemy pokazać pamiątki znajdujące się w prywatnych archiwach mieszkańców” – powiedział Piotr Tarczyński.
Jak przypomniał, w ubiegłym roku muzeum zorganizowało spotkanie związane z 79. urodzinami artysty. „Nasza sala konferencyjna wypełniła się po brzegi wielbicielami jego twórczości. Wówczas okazało się, że wiele osób ma pamiątki związane z twórcą, który wychował się w Grojcu koło Oświęcimia. Pojawił się pomysł, by w 2024 roku, gdy przypadają 80. urodziny Mitoraja i 10. rocznica jego śmierci, stworzyć wystawę czasową z pamiątkami po nim i jego dziełami ze zbiorów muzeum” – powiedział Tarczyński.
Muzeum zaapelowało o użyczenie pamiątek po rzeźbiarzu na rocznicową wystawę. Z placówką skontaktować się można telefonicznie: (33) 447-40-84 lub e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl. „Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego” – dodał pracownik muzeum.
Tarczyński powiedział, że dwie uczestniczki ubiegłorocznego spotkania przekazały już pierwsze eksponaty na wystawę. Dzięki Joannie Chrząszcz i Edycie Mitoraj na ekspozycji znajdą się: bilet wstępu na wystawę artysty, plakat i album z jego autografami i dedykacją, a także zestaw niepublikowanych zdjęć z wystawy w Krakowie w 1993 roku.
Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 roku w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego. Po wojnie z matką wrócił do Polski. Zamieszkali w jej rodzinnych stronach – w Grojcu pod Oświęcimiem. Igor Mitoraj ukończył bielskie liceum plastyczne i krakowską ASP. Od 1968 roku tworzył we Francji i Włoszech. Zanim jego dzieła zostały docenione, pracował fizycznie, aby się utrzymać.
Zmarł 6 października 2014 roku we Francji. Spoczął na cmentarzu we włoskiej miejscowości Pietrasanta, gdzie od lat 80. miał pracownię.
W październiku ubiegłego roku rada gminy Oświęcim przyznała Igorowi Mitorajowi pośmiertnie honorowe obywatelstwo.
Muzeum Pamięci mieści się w budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Misją placówki jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu.
Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili około 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ agz/