Uroczysta inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela odbędzie się w poniedziałek o godz. 11. Nowa jednostka ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury.
Rzecznik prasowy KUL dr hab. Robert Szwed podał w komunikacie, że wśród gości zaproszonych na inaugurację są łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL abp Stanisław Budzik, a także prof. Susannah Heschel, córka Abrahama Heschela oraz zasłużony dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego rabin Walter Homolka. Podczas ceremonii zaplanowano koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu kantora Symchy Kellera i przedstawienie Komitetu Honorowego oraz Rady Naukowej Centrum Heschela.
Jak podał rzecznik, Centrum Heschela to nowa jednostka, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym, głównie pomiędzy społecznością akademicką z Polski i Izraela. Wśród najważniejszych zadań centrum wymienił badania naukowe, działalność wydawniczą, wymianę studentów, a także organizację międzynarodowych sympozjów, konferencji, debat oraz wydarzeń kulturalnych.
Wskazując na pierwszy projektów Centrum Heschela rzecznik wymienił, już w okresie tegorocznego Adwentu, wspólne katolicko-żydowskie spotkania wokół Biblii. "Rabini będą komentować teksty Ewangelii, z kolei katoliccy uczeni przeanalizują teksty parasz, które są czytane w synagogach" - wyjaśnił dodając, że ruszą prace nad organizacją na KUL w Lublinie pierwszego Kongresu Katolicko-Żydowskiego, podczas którego debatować będą przedstawiciele i specjaliści środowisk żydowskich i chrześcijańskich.
Dyrektorem Centrum Heschela został ks. prof. Mirosław S. Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL, m.in. tłumacz Biblii Aramejskiej, badacz literatury rabinicznej, który uzyskał doktorat z nauk biblijnych na École Biblique w Jerozolimie.
Patronem Centrum jest prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972), żydowski teolog, filozof i poeta, który odegrał szczególnie ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji "Nostra Aetate", która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich. Znany był nie tylko ze swoich prac na temat starotestamentowych proroków, ale także z działalności społecznej, wspierał np. Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie Afroamerykanów.
Siedzibą Centrum Heschela będzie Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1 w Lublinie.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ aszw/