Siedzibę Archiwum Państwowego w Zielonej Górze otwarto we wtorek. Przez 60 lat budynek zielonogórskiej instytucji mieścił się poza miastem. Budowa nowoczesnego obiektu kosztowała ponad 13 mln zł.
Archiwum w Zielonej Górze zostało powołane w 1953 r. Pierwsza jego siedziba mieściła się w Sulechowie. Podporządkowano mu działające już wówczas Archiwa Powiatowe w Gorzowie Wlkp. i Szprotawie, a od 1955 r. - w Międzyrzeczu. W 1959 r. na potrzeby archiwum przejęto pałac w Starym Kisielinie.
„Archiwum Państwowe po raz pierwszy w swojej historii zyskało siedzibę w Zielonej Górze. Nowoczesny obiekt spełnia najnowsze europejskie standardy w zakresie przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych. Posiada doskonale wyposażone pracownie digitalizacji i konserwacji” - powiedział PAP we wtorek dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze Tadeusz Dzwonkowski.
Podczas wtorkowej uroczystości, z udziałem władz wojewódzkich i lokalnych oraz dyrekcji Archiwów Państwowych, symbolicznie przecięto wstęgę; otwarto też wystawę pt. „Dzieje Archiwum Państwowego w Zielonej Górze”. Zaprezentowano na niej dawne pieczątki, tablice, zdjęcia budynków, w których przez lata mieściły się siedziby oddziałów archiwum. Na ekspozycji znalazł się też zbiór publikacji zielonogórskich archiwistów.
Inwestycja kosztowała 13,13 mln zł i została sfinansowana z budżetu państwa. Nowy budynek ma kubaturę 7056 mkw, a jego powierzchnia użytkowa to 2148 mkw. Można w nim przechowywać około 11,5 kilometra bieżącego akt. Obecnie w zielonogórskim archiwum przechowuje się 6,2 km. Są to materiały wytworzone w latach 1303-2013. Za najcenniejsze uznaje się m.in. dokumenty królewskie, przywileje miejskie, statuty cechowe, akta metrykalne, mapy, zdjęcia, dokumentację już nieistniejących przedsiębiorstw.
Decyzja o budowie nowego obiektu zapadła w 2009 roku. Działkę przy Alei Wojska Polskiego przekazały władze Uniwersytetu Zielonogórskiego. Budowa gmachu ruszyła w sierpniu 2011 r., a po jej zakończeniu w październiku 2013 r. rozpoczęło się zagospodarowanie gotowego obiektu i przewożenie z poszczególnych oddziałów materiałów archiwalnych, które najpierw poddano dezynfekcji i czyszczeniu.
Zielonogórskie Archiwum zaprasza mieszkańców do odwiedzin. Okazją do tego będą obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, które odbędą się 14 czerwca. W Zielonej Górze będą przebiegać pod hasłem „Z Archiwum za pan-brat. Na tropie przodka”; tematem przewodnim imprezy będą badania genealogiczne.
Podczas dnia otwartego będzie można zwiedzać nowy budynek - obejrzeć pomieszczenia na co dzień niedostępne dla zwiedzających, m.in. komorę fumigacyjną, magazyny archiwalne czy pracownię digitalizacji. Pracownicy archiwum udzielą informacji na temat wykonywanej przez siebie pracy.
W sali konferencyjnej będzie można zobaczyć dwie prezentacje. Pierwsza ukazuje przebieg budowy nowego obiektu, druga przedstawi ukryte w skarbcu zielonogórskiego archiwum m.in. XIV-wieczne dokumenty pergaminowe, a także przywileje miejskie i cechowe z podpisami królów polskich oraz władców niemieckich. (PAP)
mmd/ agz/