Wystawa plenerowa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, przygotowana z okazji 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, została w poniedziałek otwarta na rynku Manufaktury w Łodzi.
Z okazji 10-lecia utworzenia krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO i 20. rocznicy przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego na rynku Manufaktury w Łodzi otwarto w poniedziałek wystawę "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce".
"Nasze zwyczaje związane ze świętem Bożego Ciała przyciągają do Łowicza i Spycimierza mieszkańców całego regionu, ale także turystów z Polski i ze świata. To ważne, żeby te fragmenty naszego bogatego dziedzictwa znać, żeby wiedzę o nich przekazywać dzieciom i wnukom. A jednym ze sposobów kultywowania pamięci jest po prostu uczestniczenie w nich. Najlepiej rodzinnie, bo dzieci i młodzież uczą się, obserwując nas, dorosłych" - podkreślił wicemarszałek woj. łódzkiego Zbigniew Ziemba.
Jednocześnie Ziemba zaprosił wszystkich obecnych na Rynku do odwiedzenia w najbliższe Boże Ciało dwóch miejscowości w Łódzkiem - Spycimierza i Łowicza - których lokalne tradycje obchodzenia tego święta zostały w ostatnich latach wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lista jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Znajdują się na niej 73 pozycje.
"Tradycje chronimy od pokoleń, ale narzędzie, jakie daje UNESCO, pozwoliły przez ostatnie 10 lat - zarówno Instytutowi, jak i Ministerstwu Kultury i wielu ekspertom - zwrócić uwagę na znaczenie naszego niematerialnego dziedzictwa. Wystawa pokazuje dorobek tych 10 lat, ile udało się zrobić - i nie mierzymy tego liczbą wpisów na listę, ale raczej zainteresowaniem, jakie udało się wzbudzić wokół tradycji" - zaznaczyła dyrektorka NID dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Wystawa zostanie pokazana w sześciu miastach Polski. W Łodzi towarzyszyła jej konferencja naukowa w Muzeum Sztuki MS2 w Manufakturze; prezentowano na niej obyczaje z różnych rejonów województwa łódzkiego, a także pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Łódzkie pozycje na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego to tradycje związane z obchodami Bożego Ciała - procesja w Łowiczu i układanie kwietnych dywanów w Spycimierzu. Do wpisania na listę aspirują tradycje rzeźbiarskie z okolic Kutna, tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego: rękodzieło, muzyka, taniec i stroje ludowe, oraz święto palanta w Grabowie.
W Muzeum Sztuki MS2 zostały przygotowane stoiska z rękodziełem oraz tradycyjnymi potrawami. Wystawę "Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce" można oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/