Polska po 1989 roku

18.12.2017 aktualizacja 22.12.2017

P. Gliński i dyr. gen. Światowego Kongresu Żydów R. Singer zwiedzili Cmentarz Żydowski

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów Robert Singer zwiedzili w poniedziałek Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie - poinformowało MKiDN. Singer wyraził wdzięczność za systemowe rozwiązanie problemów Cmentarza Żydowskiego.

W piątek Senat przyjął ustawę, która zakłada przekazanie z budżetu państwa 100 mln zł dotacji na fundusz wieczysty Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z którego finansowane będą prace konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego w Warszawie. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Ministerstwo kultury poinformowało, że "odsetki z inwestowania tego kapitału będą co roku przeznaczane na prace porządkowe i konserwatorskie na cmentarzu". "Dzięki temu rozwiązaniu zapewnione zostanie stałe finansowanie niezbędnych prac" - zaznaczono w komunikacie MKiDN.

Wicepremier Gliński ocenił, że zachowane na cmentarzu pomniki nagrobne to "nie tylko dziedzictwo polskich Żydów, ale także dziedzictwo Rzeczypospolitej, która poczuwa się do troski o nie".

Dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów podkreślił, że kwota przekazana na ratowanie jednego z najważniejszych zabytków żydowskich w Polsce jest największym wsparciem, jakiego rząd polski udzielił kiedykolwiek na ratowanie dziedzictwa Żydów polskich.

Cmentarz Żydowski w Warszawie jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości, m.in.: historyka Szymona Askenazego, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, aktorki i założycielki warszawskiego Teatru Żydowskiego Estery Racheli Kamińskiej, malarza Aleksandra Lessera, publicysty i działacza socjalistycznego Szymona An-skiego oraz pisarza Juliana Stryjkowskiego. Pochowano tu wiele postaci zasłużonych dla polskiej historii, kultury i nauki, polityków, bankierów oraz przemysłowców - znaczących nazwisk w realiach XIX-wiecznej i przedwojennej Warszawy.

Na terenie nekropolii znajduje się również kilka mogił symbolicznych, jak np. Janusza Korczaka, który wraz ze swoimi wychowankami z Żydowskiego Domu Dziecka zginął w Treblince, oraz Pomnik Pamięci Dzieci - Ofiar Holokaustu.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego została powołana w 2012 r. Zajmuje się m.in. konserwacją oraz restauracją zabytków w Polsce i za granicą. W 2016 i 2017 r. prowadziła renowację nagrobków na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Prace konserwatorskie sfinansowało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL