Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to projekt przepiękny i bardzo mądry; opowiada o dwóch gigantach polskiej historii, którzy podtrzymali polską wiarę, tożsamość narodową i kulturową – powiedział w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Minister Piotr Gliński oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podpisali w piątek aneks w sprawie współprowadzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską.
"Jest to de facto przedłużeniem umowy, która została podpisana w 2015 r. i 2019 roku, kiedy to muzeum zaczęło istnieć" - powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Zastrzegł, że "nie powstałoby to dzieło, nie zostałby wykorzystany teren wokół kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, gdyby nie wielka, znacząca i ważna pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego". "Za wkład w powstanie tej instytucji, jej funkcjonowanie i rozbudowę bardzo dziękuję" - powiedział kard. Nycz. "To jest bardzo ważne współprowadzenie" - zaznaczył.
Szef MKiDN Piotr Gliński powiedział, że jest jedno z muzeów, które zostało zbudowane w ciągu ostatnich 8 lat w Polsce z 300 różnych projektów muzealnych.
Podkreślił, że "wkład tożsamościowy i muzealniczy" był po stronie Archidiecezji Warszawskiej. "My wsparliśmy ten projekt, bo to jest projekt przepiękny i bardzo mądry" - powiedział Gliński.
"To projekt, który opowiada o dwóch gigantach polskiej historii. O tych, którzy podtrzymali polską wiarę, tożsamość narodową i kulturową i przyczynili się do obalenia komunizmu. My, jako wspólnota narodowa i kulturowa pewnie bylibyśmy słabsi, gdybyśmy nie mieli takich przywódców i takich liderów" - zaznaczył Gliński.
Zaznaczył, że samo muzeum jest dobrze przemyślane. "To dualna narracja na tle epoki. Genialne zestawienie tych tłumów, które przychodzą na Jasną Górę i słuchają kardynała Stefana Wyszyńskiego i tych innych tłumów, niestety, które na placu Defilad słuchają Gomułki. Ta dualność, zestawienie w wielu różnych wymiarach jest cechą tego muzeum" - powiedział Gliński.
Wskazał, że drugą cechą tej instytucji jest świat artystyczny i oprawa wizualna. "Tutaj znajdujemy się w arce pękniętej, bo pontyfikat (Jana Pawła II) był przecięty tym straszliwym zamachem, która to arka jest dziełem cieśli góralskich z Chochołowa" - podkreślił minister.
Jak dodał, muzeum powinno być rozpropagowane na całą Polskę i na świecie.
Metropolita warszawski wskazywał na edukacyjny wymiar muzeum, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie miało szansy spotkać, poznać zarówno św. Jana Pawła II, jak i Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
"W ubiegłym roku muzeum zorganizowało ponad 200 spotkań z młodzieżą nie tylko w samej placówce, ale również w szkołach czy innych ośrodkach wychowawczych" - poinformował dyr. muzeum Piotr Dmitrowicz. Przekazał, że tylko od początku bieżącego roku muzeum zobaczyło ponad 30 tys. osób.
"Zależy nam, żeby muzeum odpowiedziało rocznie co najmniej 100 tys. osób" - powiedział szef MKiDN Piotr Gliński.
15 września wystartowała kampania reklamowa "Widzimy się?" promująca Mt5,14|Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, która potrwa do końca roku. Jej celem jest trwałe zwiększenie zainteresowania ofertą muzeum oraz zaproszenie do odwiedzenia ekspozycji głównej na Wilanowie.
Mt5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego została udostępniona szerokiej publiczności w lutym 2020 r. Zgodnie ze statutem prowadzi ono działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i edukacyjną związaną z patronami Muzeum i szeroko rozumianym tłem historycznym, odnoszącym się do dziejów Polski i historii powszechnej XX i XXI stulecia. Zbiory muzealne opierają się na dokumentach obrazujących działalność i życie patronów Muzeum oraz artefaktach sakralnych i przedmiotach użytku codziennego z nimi związanych.
Misją muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II. Wystawa stała o powierzchni blisko 2 tys. m2 obejmuje 104 lata historii Polski od narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901 r.) po śmierć Jana Pawła II (2005 r.).
"Jednym z projektów, którego podjęło się muzeum, jest postawienie na poziom profesjonalny Galerii Porczyńskich w Warszawie. Zaczęliśmy od badań naukowych i konserwatorskich eksponatów - 400 obrazów" - przekazał szef MKiDN.
Autor: Magdalena Gronek, Karolina Kropiwiec
mgw/ kkr/ sdd/