639 tysięcy osób zwiedziło w 2017 roku krzyżacki zamek w Malborku. To rekord w historii Muzeum Zamkowego i – zdaniem gospodarzy - efekt m.in. prac konserwatorskich, które przywracają warowni świetność oraz nowych aranżacji stałych wystaw.
Jak poinformowała PAP Iwona Orszulak z działu promocji Muzeum Zamkowego w Malborku, wśród ubiegłorocznych gości prawie 486 tysięcy stanowili turyści z Polski, a 153 tysiące – przybysze z zagranicy. W tej drugiej kategorii najwięcej było gości z Niemiec, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. "Nie brakowało jednak także osób z takich krajów jak Australia, Ekwador czy Filipiny" – mówiła Orszulak.
"Duża frekwencja jest efektem rosnącej atrakcyjności zamku, na którą składa się kilka czynników. Na pewno jednym z nich są prowadzone na szeroką skalę prace konserwatorskie, w ramach których przywracana jest zamkowi dawna świetność. Na zwiększenie atrakcyjności muzeum złożyły się także nowe aranżacje stałych wystaw prezentujących militaria, bursztyn czy średniowieczną rzeźbę" – powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Rafał Mańkus.
Orszulak wyjaśniła, że najwięcej osób zwiedza malborski zamek w lipcu i sierpniu. W lipcu bilet wstępu do zamku kupiło 136 tysięcy osób, w sierpniu - prawie 144 tysiące. "W historii zamku nie zdarzyło się jeszcze tak, by w dwa miesiące do obiektu weszło 280 tys. osób" – dodała Orszulak.
Poinformowała też, że wyjątkowo dobre statystyki w lipcu były między innymi efektem organizacji cyklicznej imprezy odbywającej się tradycyjnie w tym miesiącu – Festiwalu Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka". Zdaniem gospodarzy muzeum, w tym trzydniowym wydarzeniu, rozgrywającym się głównie na terenach przyzamkowych, udział wzięło blisko 60 tysięcy ludzi, z czego 20 tysięcy zwiedziło przy tej okazji samą warownię.
Ponad 17 tysięcy osób zdecydowało się też w ub. roku skorzystać z możliwości wieczornego zwiedzenia zamku. W ramach tej oferty turyści mogą wybrać dwie opcje - nocne oprowadzanie po zamku (wzięło w nim udział 10 tysięcy osób) lub spektakl "Światło i dźwięk", którego widzami było w 2017 roku ponad 7 tysięcy osób.
Orszulak wyjaśniła, że duża część turystów odwiedzających zamek decyduje się przy tej okazji na wejście na zamkową wieżę. W 2017 roku wspięło się nią 80 tysięcy gości. Gospodarze zamku organizują też coraz więcej wycieczek dedykowanych młodszym gościom. W ubiegłym roku zwiększono ich liczbę, odbywały się one nie jak dotychczas dwa razy dziennie a aż cztery razy, a mimo to były one "bardzo oblegane".
Jak przypomniała Orszulak, w 2007 roku malborski zamek przyjął 500 tysięcy gości. W kolejnych latach następował spadek liczby turystów: w 2012 roku było ich np. 404 tysiące, co gospodarze zamku tłumaczyli kryzysem gospodarczym. "W kolejnych latach liczba gości systematycznie rosła" – zaznaczyła Orszulak dodając, że w 2013 roku wyniosła ona 418 tysięcy, w 2014 roku - 456 tysięcy, w 2015 roku – 518 tysięcy, a w 2016 roku - aż 604 tysiące.
Budowa warowni w Malborku rozpoczęła się około 1275 roku. W latach 1309-1457 była ona siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Po wojnie 13-letniej, podczas której Krzyżacy utracili zamek na rzecz Polski, stolica państwa zakonnego została przeniesiona do Królewca, a Malbork aż do 1772 roku, był jedną z rezydencji królów Polski. W efekcie rozbiorów Polski zamek przeszedł w ręce pruskie i służył m.in. wojsku.
Na początku XIX wieku władze pruskie zdecydowały się przekazać obiekt konserwatorom sztuki i powierzyć im restaurację twierdzy. Zamek był sukcesywnie restaurowany, a z czasem, m.in. dzięki zakupom militariów, archiwaliów, książek itp., warownia zaczęła pełnić funkcję muzeum.
W 1945 roku zamek został bardzo poważnie zniszczony. W 1961 roku, w częściowo odbudowanych obiektach, otwarto Muzeum Zamkowe, którego gospodarze do dziś kontynuują prace nad przywróceniem dawnej świetności obiektu i odtworzeniem zbiorów muzealnych. Wiele prac konserwatorskich udało się wykonać w ostatnich latach, m.in. dzięki funduszom z UE i innym zewnętrznym programom. W 2016 roku np. udostępniono gościom odremontowany kościół Najświętszej Marii Panny z odtworzoną 8-metrową figurą Madonny.
W 1997 roku warowny zespół zamkowy w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO jako największa kubaturowo, niepowtarzalna ze względu na rozwiązania architektoniczne gotycka budowla ceglana w Europie oraz przykład doskonałych działań konserwatorskich. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/aszw/