Religia

09.06.2019

Papież apeluje do Polaków i Litwinów o umocnienie łączących ich więzi

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do Polaków i Litwinów o umocnienie łączących ich więzi. Apel wystosował przed modlitwą Regina Coeli w Watykanie, gdy nawiązał do sobotniej ceremonii dziękczynnej w Krakowie za beatyfikację Michała Giedroycia.

"Wczoraj w Krakowie odbyła się uroczystość dziękczynna za potwierdzenie kultu błogosławionego Michała Giedroycia, w której udział wzięli biskupi z Polski i Litwy" - poinformował papież na zakończenie mszy w obchodzone w niedzielę święto Zesłania Ducha Świętego.

"Niech to wydarzenie zachęca Polaków i Litwinów do umocnienia więzi pod znakiem wiary i czci dla błogosławionego Michała, który mieszkał w Krakowie w XV w., będąc wzorem pokory i ewangelicznej miłości" - wezwał Franciszek.

Michał Giedroyć urodził się około 1420 r. w Giedrojciach na Litwie. Dorosłe życie spędził w Krakowie. Był zakonnikiem w zgromadzeniu Kanoników Regularnych od Pokuty, zakrystianem w kościele św. Marka. Zmarł w opinii świętości w 1485 r.

Jest patronem chorych i zakrystianów.

Sobotnim uroczystościom dziękczynnym w bazylice Mariackiej w Krakowie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Becciu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL