Religia

08.11.2018

Papież Franciszek zatwierdził kult bł. Michała Giedroycia

Papież Franciszek zatwierdził kult żyjącego w XV wieku świeckiego Michała Giedroycia na zasadzie tzw. beatyfikacji równoważnej - ogłosił w czwartek Watykan. Błogosławiony jest patronem zakrystianów.

Watykańskie biuro prasowe podało, że podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu Franciszek upoważnił go do ogłoszenia dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia "kultu od niepamiętnych czasów", czyli tzw. beatyfikacji równoważnej Sługi Bożego Michała Giedroycia (1425-1485).

Decyzja papieża oznacza wpisanie błogosławionego do kalendarza liturgicznego i zgodę na oddawanie mu czci w miejscach z nim związanych.

Portal Vatican News, przedstawiając sylwetkę Michała Giedroycia, podał, że urodził się on w 1425 roku w Giedrojciach koło Wilna i pochodził z rodziny kniaziów litewskich. W wieku 35 lat wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty. Pojechał do klasztoru przy kościele św. Marka w Krakowie, gdzie spędził resztę życia. Na Akademii Krakowskiej uzyskał tytuł bakałarza teologii. Święceń kapłańskich nie przyjął. W kościele św. Marka pełnił posługę zakrystiana.

Zmarł w opinii świętości w 1485 roku i był czczony jako błogosławiony. Podjęte oficjalne starania o jego beatyfikację zakończyły się niepowodzeniem. Wznowione zostały w XX wieku dzięki biskupowi, profesorowi Wacławowi Świerzawskiemu, który był też proboszczem kościoła świętego Marka. W 1968 r. ksiądz Świerzawski założył na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie Instytut Liturgiczny imienia Michała Giedroycia, którym kierował przez 30 lat.

Michał Giedroyc pochowany jest w kościele św. Marka.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL