20 lat po pierwszym wydaniu Muzeum Gdańska wznowiło pierwszy tom „Kroniki Gdańska” zawierający zapis najważniejszych zdarzeń z dziejów miasta, poczynając od 997, a kończąc na 1945 roku. Nowe wydanie zawiera więcej haseł, uzupełniono je też o liczne ilustracje.
O ponownym wydaniu pierwszego tomu kroniki poinformował rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.
Wyjaśnił, że wznowiona publikacja otrzymała nowoczesną szatę graficzną, a zawartość uzupełniono o ponad 350 ilustracji, w tym reprodukcji zdjęć, grafik, map oraz dokumentów. Tom zawiera też indeks rzeczowo-osobowy, którego nie było w pierwszym wydaniu.
Rzecznik poinformował, że w nowym wydaniu uzupełniono też wykaz zdarzeń, jakie miały miejsce w mieście od 997 do 1945 roku. Na takie uzupełnienie pozwolił m.in. postęp badań nad dziejami Gdańska, jaki miał miejsce w ostatnich latach i - będące jego efektem - liczne nowe publikacje naukowe poświęcone tej tematyce.
Gierszewski przypomniał, że pierwsze wydanie I tomu „Kroniki Gdańska” ukazało się przed 20 laty w dosyć ograniczonym nakładzie. „Publikacja szybko zniknęła z księgarń, stając się towarem niemal deficytowym” – zaznaczył.
Poinformował też, że na czwartek w Muzeum Gdańska zaplanowano spotkanie promujące wznowienie I tomu „Kroniki Gdańska”. Promocja zostanie zorganizowana w ramach muzealnego cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, a poprowadzą ją prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr hab. Sławomir Kościelak. Po zakończeniu spotkania można będzie nabyć publikację w promocyjnej cenie.
Cytowany w komunikacie przekazanym mediom dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski przypomniał, że przygotowanie „Kroniki Gdańska” zlecił w 1997 r., w związku z przypadającym wówczas tysiącleciem miasta, ówczesny jego prezydent - Paweł Adamowicz. Pierwszy tom kroniki ukazał się w 1999 r., a drugi – opowiadający o zdarzeniach, które miały miejsce w latach 1945-2000, wydano w 2006 r.
Gierszewski poinformował, że Muzeum przymierza się też do drugiego wydania II tomu kroniki. We wznowieniu zakres chronologiczny ma zostać poszerzony do stycznia 2019 r. czyli do zabójstwa Pawła Adamowicza.
Autorami pierwszego wydania „Kroniki Gdańska” byli dwaj emerytowani pracownicy Muzeum Gdańska - dr Mirosław Gliński i dr Jerzy Kukliński. Oni także przygotowali materiał do wznowienia I tomu. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ pat/