Od soboty można zwiedzać powstały w połowie XIX w. Bastion Sakwowy znajdujący się w ścisłym centrum Wrocławia. W pierwszy etapie inwestycji wyremontowano pawilon perystylowy, kolumnadę, plac z fontanną, ścieżki oraz skarpy; koszt dotychczasowych prac to 30 mln zł.
Bastion Sakwowy powstał w 1867 r.; nie był remontowany od czasów II wojny światowej. Przetarg na rewitalizację Bastionu Sakwowego, znanego także jako Wzgórze Partyzantów, rozstrzygnięto pod koniec lutego 2022 r. Wykonawcą prac została wrocławska firma Castellum, która zajmowała się remontem Panoramy Racławickiej, a wcześniej m.in. pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem czy w kaplicy Hochberga.
W pierwszy etapie inwestycji wyremontowano pawilon perystylowy, kolumnadę, plac z fontanną, ścieżki oraz skarpy. W pawilonie, gdzie przed laty znajdował się klub "Reduta", będzie funkcjonować restauracja, a w obrębie kolumnady - kawiarnia.
Podczas prac remontowych odkryto m.in. nieznane dotąd pomieszczenia pod kolumnadą oraz pozostałości jeszcze jednej fontanny, której niecka znajdowała się w pawilonie perystylowym. Znaleziono również pozostałości strzelnicy z XVI w.
Podczas prac remontowych odkryto m.in. nieznane dotąd pomieszczenia pod kolumnadą oraz pozostałości jeszcze jednej fontanny, której niecka znajdowała się w pawilonie perystylowym. Znaleziono również pozostałości strzelnicy z XVI w.
"Wszystkie prace zostały zrealizowane z wielką pieczołowitością. Dzięki badaniom stratygraficznym odkryto oryginalną kolorystykę z XIX wieku i przywrócono ją na całym obiekcie. Budowla nie była biała czy beżowa, choć taką ją znamy z drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Dominowały zdecydowane kolory: ugier, czerwień i kobalt" – mówiła wcześniej dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich Jolanta Wnęk.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział dalsze etapy remontu inwestycji. "Zamierzamy jeszcze w czerwcu ogłosić przetarg na drugi etap rewitalizacji. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety" – powiedział Sutryk.
Wyremontowana ma zostać również promenada nad fosą miejską okalającą Bastion Sakwowy. Przygotowywana jest też koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony wlotu w Podwale ul. Komuny Paryskiej.
Trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego obejmie dawne obserwatorium na szczycie wzgórza oraz kazamaty w północnym stoku wzniesienia.
Pierwszy etap remontu Bastionu Sakwowego kosztował ok. 30 mln zł; z tej kwoty 18 mln zł pochodziło z programu Polski Ład.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ aop/