Podpisano umowę na współprowadzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przez samorząd wojewódzki i miejski. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w czwartek wyjaśnił, że celem współpracy jest m.in. szeroka promocja obiektu.
„Najważniejsze jest dla mnie to, że samorząd wojewódzki wyraźnie chce się włączyć do promocji Zabytkowej Kopalni Ignacy. Planujemy w przyszłości organizację wielu wydarzeń, które dzięki temu będą widoczne nie tylko z perspektywy miasta, ale całego regionu. Na pewno przełoży się to też na współpracę i nawiązywanie kontaktów pomiędzy pracownikami instytucji oraz urzędnikami” – powiedział Kuczera w rozmowie z PAP.
Umowę podpisał wraz z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, który podkreślił, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zabytek szczególnie ważny dla zachodniego subregionu województwa, który jest silnie związany z dziedzictwem industrialnym. „Potrafimy przekuć naszą przemysłową tradycję w atut, stworzyć bogatą ofertę turystyczną i kulturalną oraz sprawić, by takie miejsca zyskały drugie życie” – ocenił.
Na mocy umowy w latach 2024-2028 miasto ma przekazać w formie dotacji podmiotowej współprowadzonej instytucji kultury 10 mln 224 tys. 320 zł, a województwo 5 mln zł. Wysokość dotacji może zostać zwiększona. Nie wyklucza to przekazania dotacji celowych, zarówno samorządowych, jak i państwowych. Do tego kopalnia może korzystać m.in. ze wsparcia Unii Europejskiej oraz czerpać zyski z prowadzonej działalności.
Samorząd woj. śląskiego od lat w takiej samej formule współprowadzi Zabytkową Kopalnię Guido i Szyb Królowa Luiza w Zabrzu. W 2024 r. podjęto także decyzje o utworzeniu instytucji kultury i współprowadzeniu Szybu Staszic w Tarnowskich Górach oraz Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została otwarta po rewitalizacji w połowie 2022 roku.
Główną atrakcją zabytkowego kompleksu jest stała wystawa interaktywna „Wiek pary”, która ma charakter popularno-naukowy. Ukazuje, w jaki sposób ujarzmianie sił przyrody przez człowieka w postaci pary wodnej jako nośnika energii zmieniło świat oraz ludzi. Jej najważniejszym elementem jest maszyna parowa z 1920 r. Co prawda nie obsługuje już szybu, który został zakopany, ale wciąż może kręcić charakterystycznymi kołami wieży wyciągowej.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. W 2021 r. obiekt dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). W listopadzie 2022 r. kopalnia została członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej.(PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ pad/