Średniowiecze

04.06.2018

Pogoda przyczyną zawalenia części zabytkowego kościoła w Opolskiem

Kościół w Hajdukach Nyskich. Źródło: Wikimedia Commons Kościół w Hajdukach Nyskich. Źródło: Wikimedia Commons

W poniedziałek zawaliła się jedna ze ścian XIV-wiecznego kościoła w Hajdukach Nyskich - poinformował oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Według wstępnych ustaleń, przyczyną zawalenia ściany wraz z częścią stropu mogły być niedzielne ulewy i wiatry, które przeszły nad Nysą. Kościół jest w trakcie remontu, obejmującego m.in. wymianę więźby dachowej, co mogło mieć wpływ na wytrzymałość konstrukcji dachowej.

Kościół w Hajdukach Nyskich wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Świątynia łączy style późnoromański i gotycki. We wnętrzach znajdują się XV-wieczne polichromie. Trwa szacowanie szkód z udziałem konserwatora zabytków.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL