Religia

21.08.2018

Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

Wierni dzielą się sadogą i życzą sobie wszystkiego najlepszego z okazji Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram, Kruszyniany na Podlasiu. Fot. PAP/A. Reszko Wierni dzielą się sadogą i życzą sobie wszystkiego najlepszego z okazji Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram, Kruszyniany na Podlasiu. Fot. PAP/A. Reszko

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli we wtorek obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. Życzenia z tej okazji wspólnocie polskich wyznawców islamu przesłał Muzułmański Związek Religijny w RP. Wieczorem w Białymstoku odbędzie się okolicznościowy bal tatarski.

Kurban Bajram (Id al-Adha) to jedna z dwóch głównych muzułmańskich uroczystości religijnych - czas nie tylko modlitw, lecz także spotkań w gronie najbliższych. Potrwa cztery dni.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, okolicznościowe modlitwy z okazji rozpoczęcia Święta Ofiarowania odbyły się w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Symbolem Kurban Bajram jest składanie ofiary ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna. Zwierzęta ofiarne fundują muzułmanie, których na to stać, a mięso dzieli się między uczestników uroczystości.

W meczecie w Kruszynianach modliło się ponad sto osób. Po modłach wierni składali sobie życzenia i dzielili się tzw. sadogą - jałmużną, którą współcześnie najczęściej są słodycze. Odwiedzali też groby bliskich na mizarze (muzułmańskim cmentarzu). W ramach prywatnej części uroczystości doszło do rytualnego uboju dwóch byków.

Kilka lat temu sprawa uboju rytualnego wywołała ostre protesty obrońców praw zwierząt. W czasie Święta Ofiarowania w Bohonikach doszło nawet do scysji i utarczek słownych przedstawicieli społeczności muzułmańskiej z aktywistami próbującymi uniemożliwić taki ubój, uzasadniając, że to sprzeczne z prawem. Śledztwa w sprawie tych wydarzeń prowadziła prokuratura i umorzyła zarówno postępowanie dotyczące zarzutów zakłócenia obchodów religijnych przez obrońców zwierząt, jak i dokonania uboju rytualnego jednego baranka.

Po tych wydarzeniach, w związku z ówczesną sytuacją prawną w kwestii uboju rytualnego, polscy muzułmanie zrezygnowali z tej części obchodów Święta Ofiarowania. W grudniu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że zakaz uboju na potrzeby judaizmu i islamu, wynikający z ustawy o ochronie zwierząt, jest niekonstytucyjny i nie przysługuje mu pierwszeństwo przed gwarantującymi wolność religii postanowieniami konstytucji.

Wieczorem w Białymstoku odbędzie się bal tatarski. To wspólna inicjatywa Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne (FTTK) oraz muzułmańskich gmin wyznaniowych w Bohonikach i Kruszynianach. W balu weźmie udział około stu osób. Będą też polscy Tatarzy z całego kraju, ale też ci na stałe mieszkający za granicą, którzy na okres świąt przyjechali do swych rodzin.

Szefowa FTTK Róża Chazbijewicz powiedziała PAP, że bal z okazji Kurban Bajram nawiązuje do tradycji sprzed kilkudziesięciu lat, która zanikła. "Ideą jest integracja naszego środowiska" - dodała, zwracając uwagę zwłaszcza na konieczność integracji młodzieży tatarskiej. Od kilku lat podobny bal organizowany jest w Białymstoku przez społeczność tatarską również z okazji zakończenia miesiąca postu - ramadanu.

Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, w większości polskich Tatarów.

Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców, m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców, szacuje się na od 25 do 30 tys. osób.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL