Inne

05.06.2016 aktualizacja 18.07.2016

Polscy muzułmanie rozpoczynają miesięczny post - Ramadan

Ramadan, czyli miesięczny post, rozpoczną w poniedziałek polscy wyznawcy islamu. Zakończy go jedno z dwóch najważniejszych świąt u muzułmanów - Ramadan Bajram - poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP. Trzydniowe obchody Ramadan Bajram rozpoczną się 6 lipca.

W związku z rozpoczynającym się Ramadanem, już w niedzielę w meczetach, domach modlitw, centrach i ośrodkach Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP odbyły się okolicznościowe modlitwy.

30-dniowy post wyznawców islamu to dziewiąty miesiąc, opartego na fazach księżyca, roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

W przesłanym PAP oświadczeniu mufti Tomasz Miśkiewicz z MZR podkreślił, że Ramadan to okres nie tylko próby dla ciała. "Ale nade wszystko to sprawdzian dojrzałości duszy, sprawdzian mocy serca, sprawdzian naszej wiary" - dodał.

"W te dni nie jemy, nie pijemy, powstrzymujemy się od współżycia małżeńskiego, modlimy się, prosząc Najwyższego o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, oczyszczamy się wewnętrznie i zewnętrznie. I, być może, najważniejsze: uwalniamy się od gniewnych słów, myśli, od złych uczynków" - dodał mufti. Polskim muzułmanom życzył, by post, wyrzeczenia, modlitwy i prośby do Boga "nie zostały zmarnowane złym postępowaniem".

MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu. Liczbę wiernych należących do Związku jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy.

Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce liderzy MZR szacują na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy, to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich. (PAP)

rof/ jzi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL