Polska po 1989 roku

24.09.2015 aktualizacja 18.07.2016

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli obchody Święta Ofiarowania

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w czwartek obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram (Eid al-Adha). To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych, czas nie tylko modlitw, ale i spotkań z bliskimi. Potrwa cztery dni.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, uroczystości z okazji rozpoczęcia Święta Ofiarowania odbyły się w czwartek m.in. w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz domu modlitw w Białymstoku.

Symbolem Kurban Bajram jest składanie ofiar ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna. Zwierzęta ofiarne fundują ci muzułmanie, których na to stać, a mięso dzielone jest między uczestników uroczystości.

W czwartek taki rytualny ubój jednego byka miał miejsce w Bohonikach. Odbył się na posesji, gdzie mieści się Dom Pielgrzyma należący do gminy muzułmańskiej. Aby nie wzbudzać niepotrzebnej sensacji, teren został oznaczony jako prywatny, z zakazem fotografowania.

Dwa lata temu w Bohonikach doszło do scysji i utarczek słownych przedstawicieli społeczności muzułmańskiej z obrońcami praw zwierząt, gdy ci drudzy próbowali uniemożliwić ubój rytualny uzasadniając, iż jest to sprzeczne z polskim prawem.

Śledztwa ws. tych wydarzeń prowadziła prokuratura i umorzyła zarówno postępowanie dotyczące zarzutów zakłócenia obchodów religijnych przez obrońców praw zwierząt, jak i dokonania samego uboju rytualnego jednego baranka.

Po tych wydarzeniach w ub. roku polscy muzułmanie zrezygnowali z tej części obchodów Święta Ofiarowania, w związku z ówczesną sytuacją prawną w kwestii rytualnego uboju. W grudniu Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że zakaz uboju na potrzeby judaizmu i islamu, wynikający z ustawy o ochronie zwierząt, jest niekonstytucyjny i nie przysługuje mu pierwszeństwo przed postanowieniami konstytucji gwarantującymi wolność religii.

Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP powiedział PAP, że zgodnie z wyrokiem TK sprawa jest obecnie jasna, choć stosowne zapisy w ustawie o ochronie zwierząt jeszcze się nie znalazły. Miśkiewicz przewodniczył obchodom w Białymstoku. W związku ze świętami złożył życzenia społeczności muzułmańskiej w Polsce.

Liderzy MZR, który skupia polskich wyznawców islamu szacują, że do Związku należy ok. 5 tys. osób. W większości to polscy Tatarzy. Liczba wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców - m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców - szacowana jest na 25-30 tys. osób. (PAP)

rof/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL