Auschwitz

15.08.2019

Ponad 20 mln zł na rozbudowę Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau

Ponad 20 mln zł (5,5 mln dolarów) otrzymało Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na rozbudowę Centrum Obsługi Odwiedzających. Umowa w tej sprawie została podpisana pomiędzy Muzeum a Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation w Nowym Jorku.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik Muzeum w Oświęcimiu Bartosz Bartyzel, sygnatariuszami dokumentu są darczyńcy – amerykański biznesman i filantrop żydowskiego pochodzenia Ronald S. Lauder; Joel Citron (w imieniu swoim i żony Ulriki) – członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation; oraz dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński.

Wsparcie finansowe pomoże w rozbudowie infrastruktury obsługi osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Cywiński, podpisując porozumienie o wsparciu finansowym, podkreślał, że koncepcja nowego Centrum Obsługi Odwiedzających jest "projektem na miarę XXI w.". Dzięki pozyskanym na mocy umowy środkom powstanie nowy parking oraz nowe wejście do muzeum, a także nowa przestrzeń wystawiennicza, kino oraz hostel na potrzeby edukacji, konferencji czy wolontariatu. "Tak ambitnie zarysowanych inwestycji nie bylibyśmy w stanie zrealizować bez pomocy darczyńców prywatnych – ludzi, którzy w całej rozciągłości i bardzo odpowiedzialnie czują, jak wielką rolę ma do odegrania pamięć" – powiedział dyrektor muzeum.

Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation jest amerykańską organizacją dobroczynną, której działalność poświęcona jest ochronie Miejsca Pamięci. Wśród jej darczyńców jest m.in. Ronald S. Lauder, który przekazał 5 mln dolarów na Centrum Obsługi Odwiedzających.

"Zachowanie Auschwitz-Birkenau jest jednym z moich największych osobistych priorytetów od momentu, gdy po raz pierwszy przeszedłem przez bramę +Arbeit Macht Frei+. W latach 80. zobaczyłem, ile jeszcze jest do zrobienia, aby je utrzymać i zrozumiałem, że w krótkim czasie nie pozostanie nic, co mogłyby zobaczyć przyszłe pokolenia. Jeśli nie pozostałoby nic do zobaczenia, ludzie nigdy nie uwierzyliby w to, co się tutaj wydarzyło” – mówił Ronald S. Lauder, który już od kilkudziesięciu lat jest darczyńcą i wspiera misję Miejsca Pamięci.

Jak podkreślił, jedynym sposobem, aby zapobiec kolejnemu Szoa (ludobójstwu-PAP), jest "edukacja oraz sprawienie, by jak najwięcej ludzi stało się świadkami tego strasznego miejsca, w którym rozegrały się najgorsze okrucieństwa znane ludzkości. Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających będzie integralną częścią doświadczenia i umożliwi odwiedzającym świadome przejście do historycznej przestrzeni Auschwitz-Birkenau" – ocenił darczyńca.

Pół miliona dolarów przekazał Joel Citron oraz jego żona Ulrika, którzy też już wcześniej wspierali Miejsca Pamięci.

"Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych, co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi" – mówił Joel Citron, członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba osób odwiedzających muzeum Auschwitz wzrosła prawie pięciokrotnie - wynika z informacji na stronie internetowej placówki. "Stąd realizacja będącego obecnie na etapie przetargów projektu nowego Centrum Obsługi Odwiedzających powstającego dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stworzenie nowej przestrzeni dla obsługi i przyjęcia odwiedzających w bezpośredniej bliskości Muzeum będzie możliwe w przeciągu najbliższych kilku lat" - poinformował Bartyzel.

Obecnie w muzeum w Oświęcimiu realizowane są takie inwestycje jak np.: Globalny Plan Konserwacji, nowa wystawa główna, nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, projekt zmiany wystawy polskiej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL