Kultura i sztuka po 1989 roku

29.03.2019

Ponad 200 osób przekazało swoje zbiory do Korpusu Publikacji Polskich BN

Korpus Publikacji Polskich Korpus Publikacji Polskich

Już ponad 200 osób przekazało swoje zbiory do Biblioteki Narodowej, która kompletuje Korpus Publikacji Polskich - podano na stronie biblioteki. W ten sposób, z okazji 100-lecia niepodległości, biblioteka chce skompletować zbiory zniszczone podczas II wojny światowej.

II wojna światowa spowodowała spustoszenia w zasobach Biblioteki Narodowej. Braki sięgają blisko 1/3 pozycji wydanych w końcu XIX i na początku XX wieku. Symbolem tych strat jest przechowywana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami książek celowo spalonych przez niemieckie oddziały po upadku Powstania Warszawskiego.

"Tych strat nie da się już odtworzyć, ale w wielu domach mogą znajdować się publikacje, które przetrwały wojenną pożogę i są jedynymi zachowanymi egzemplarzami. Biblioteka Narodowa jest powołana do wieczystego ich przechowywania. Dlatego tak ważny jest nasz apel do Państwa o przekazywanie swoich zbiorów" - napisano na stronie biblioteki. Na apel odpowiedziało już ponad 200 osób.

Jednym z darczyńców, którzy odpowiedzieli na apel BN o przekazywanie książek, czasopism, ulotek, zdjęć i innych publikacji sprzed 1945 r., jest Grzegorz Grzelak, który zaprosił przedstawicieli biblioteki do swojego domu w podwarszawskim Otwocku.

"W Otwocku czekały na nas bardzo interesujące publikacje poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Były pieczołowicie przechowywane przez babcię darczyńcy, panią Marię Matuszewską" - podała BN. "Moi przodkowie, wychowani w duchu patriotycznym, walczyli w Legionach, ich antenaci brali udział w powstaniu styczniowym. Byli zafascynowani nową Polską, która odradzała się po okresie zaborów. Zbierali pamiątki dotyczące Dziadka, marszałka Piłsudskiego" – opowiadał Grzelak, który powierzył swoje cenne zbiory Bibliotece Narodowej.

Biblioteka Narodowa poinformowała, że do ich zbiorów trafiają też publikacje odnalezione w niezwykłych okolicznościach. W Zespole Szkół Katolickich diecezji kieleckiej podczas wyburzania jednej ze ścian natrafiono na komorę, w której znajdowały się bardzo wartościowe książki zapakowane w siatki. Część z nich trafiła do zbiorów BN.

Od Marzenny Nowakowskiej z Warszawy bibliotekarze otrzymali zbiory ocalałe z Powstania Warszawskiego. "Domowa biblioteka znajdowała się w mieszkaniu przy ulicy Polnej..

Darczyńcy przekazują do Biblioteki Narodowej także bardzo osobiste pamiątki. Andrzej Jóźwiak zaprosił przedstawicieli narodowej książnicy do Pruszkowa pod Warszawą, żeby podarować unikatową kolekcję książek, pocztówek i zdjęć z okresu międzywojennego. "Najstarsza pocztówka była wydana w 1904 r. Dzięki tym zbiorom można zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne ponad 100 lat temu. To jakby zajrzeć do domu naszych prapradziadków" - napisano na stronie BN.

Do Biblioteki Narodowej trafiają też publikacje, które niejednokrotnie towarzyszyły wielu pokoleniom. Jednym z takich obiektów jest modlitewnik należący do Edwarda Jana Reinsteina. Był on synem Ignacego Reinsteina, niemieckiego architekta, autora projektów wielu budynków publicznych w Kaliszu, Sandomierzu i Częstochowie, który przybył do Polski w 1819 r. Pierwsza dedykacja w przekazanym modlitewniku pochodzi z 30 czerwca 1860 r.: "Edward siostrze Mici". Potem ten zabytkowy brewiarz był własnością kolejnych pokoleń, przetrwał Powstanie Warszawskie. Wnuk Edwarda ,Władysław, następny posiadacz cennego dzieła, zginął w powstaniu 8 sierpnia 1944 r. w bramie budynku przy ulicy Bagatela. Modlitewnik trafił w ręce jego potomków.

Biblioteka Narodowa zapewnia, że powierzone im publikacje, książki, zdjęcia, ulotki, mapy, grafiki są konserwowane, opisywane i digitalizowane. "Udostępniamy je w czytelniach BN, a w wersji elektronicznej – w bibliotece cyfrowej POLONA. Pracownicy Biblioteki służą wszechstronną pomocą w weryfikacji oraz ewentualnym transporcie tych materiałów" - zapewniono.

Wszystkie dary uzupełniające Korpus Publikacji Polskich, które uda się zgromadzić w Bibliotece Narodowej, pozostaną dostępne dla przyszłych pokoleń. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL