Ponad 64 tys. osób obejrzało wystawę „Matejko. Malarz i historia” czynną do niedzieli w Muzeum Narodowym w Krakowie – podała instytucja. Otwarta w czerwcu ekspozycja była najliczniej odwiedzanym pokazem czasowym tego muzeum w 2023 roku.
Na wystawie prezentowano ponad 300 obiektów - obrazów, prac graficznych, szkiców, rekwizytów wykorzystywanych w procesie twórczym i dowodów uznania, jakimi cieszył się Matejko. Ekspozycja została otwarta w czerwcu 2023 roku w 185. rocznicę urodzin malarza i była częścią obchodów roku Jana Matejki, ustanowionego przez Senat RP.
Do niedzieli obejrzało ją łącznie 64 tys. 256 osób. Przyczyny sukcesu frekwencyjnego przedstawiciele muzeum upatrują w popularności artysty wśród wszystkich pokoleń Polaków oraz historycznemu kontekstowi, który towarzyszył wystawie.
Jak poinformowało w grudniu Muzeum Narodowe w Krakowie, "Matejko. Malarz i historia" wraz z "Łempicką" cieszyły się największą frekwencją wśród ekspozycji czasowych zorganizowanych w 2023 roku. Trwający trzy miesiące pokaz prac Tamary Łempickiej obejrzało blisko 50 tys. widzów, wystawę poświęconą Matejce zwiedziło do połowy grudnia ok. 52 osób, a do końca roku blisko 60 tys. osób.
W 2023 roku przypadała 185. rocznica urodzin malarza, 130. rocznica śmierci oraz 125. rocznica powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Muzeum Dom Jana Matejki.
Matejko to najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego w XIX w., autor takich obrazów, jak "Bitwa pod Grunwaldem", "Kazanie Skargi", "Hołd pruski", "Sobieski pod Wiedniem", "Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku", "Unia lubelska", "Stańczyk", "Batory pod Pskowem", "Konstytucja 3 Maja", "Kościuszko pod Racławicami", a także cyklu "Poczet królów i książąt polskich". Matejko był wśród inicjatorów powołania w 1879 r. Muzeum Narodowego w Krakowie w 1879 r. Do końca życia współpracował z tą placówką.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ pat/