Działające od blisko 20 lat białostockie Radio Orthodoxia – pierwsza w kraju rozgłośnia radiowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – otrzymało nową koncesję obowiązującą do 2031 r. Najbliższe plany stacji to dalsze poszerzenie zasięgu odbioru.
Koncesję na działalność Radia Orthodoxia ma prawosławna diecezja białostocko-gdańska. Rozgłośnia z siedzibą w Białymstoku ma profil religijno-społeczny i status nadawcy społecznego, czyli nie nadaje reklam i nie dostaje pieniędzy z abonamentu.
Program, którego można też słuchać w internecie, emituje przez 5 godzin dziennie. To przede wszystkim informacje i relacje (w tym na żywo) z ważnych wydarzeń Kościoła prawosławnego nie tylko z samej stolicy województwa podlaskiego, ale z całego regionu.
Początkowo rozgłośnia, która rozpoczęła działalność w grudniu 2001 roku, była słyszalna jedynie w Białymstoku i jego najbliższej okolicy. Po zwiększeniu w 2018 roku mocy jej nadajnika, zasięg zwiększył się do kilkudziesięciu kilometrów od stolicy województwa, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych.
Pod koniec 2020 roku udało się zrealizować kolejny etap zwiększenia zasięgu - na mocy koncesji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Radio Orthodoxia uruchomiło trzy kolejne nadajniki na terenie województwa podlaskiego: w Sokółce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Chodziło o tę część regionu, gdzie są największe skupiska prawosławnych.
Jak podała sama rozgłośnia, informując o pozytywnym zaopiniowaniu przez KRRiTV wniosku diecezji o nową koncesję i wydaniu zgody na nadawanie programu o charakterze religijno-społecznym na kolejnych 10 lat, teraz koncesja obejmuje również te trzy nowe stacje nadawcze. Z zapisów koncesji wynika, że to zasięg obejmujący ok. 400 tys. potencjalnych odbiorców.
Jak powiedział PAP dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Kiczko, uruchomienie nadajników w Sokółce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach niejako "wzmogło apetyt" na uruchomienie kolejnych - w Hajnówce i Gródku. "To są dwie kolejne miejscowości, gdzie jest bardzo dużo prawosławnych. W Hajnówce niektórym osobom udaje się słuchać Radia Orthodoxia, ale trzeba mieć dobry odbiornik; w Gródku jest podobnie, bo choć leży blisko Białegostoku, ukształtowanie terenu odbiór utrudnia" - dodał.
Zaznaczył, że uruchomienie stacji nadawczej w Hajnówce wymaga zgody zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, bo leży ona na terenie diecezji warszawsko-bielskiej (podobnie było z nadajnikami w Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach). "Mamy nadzieję, że KRRiTV również tutaj przyzna nam częstotliwości i będziemy mogli nadawać" - powiedział ks. Kiczko.
Dodał, że po realizacji tych planów technicznych, przyjdzie czas na skupienie się na poprawie jakości programu i - być może - wydłużeniu czasu jego emisji np. o pasmo poranne. "Jeśli poradzilibyśmy w kwestiach kadrowych (...), wtedy myślę, że moglibyśmy zmienić ten zapis w koncesji dotyczący czasu nadawania" - ocenił dyrektor Radia Orthodoxia.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pad/