Prezydent Bronisław Komorowski podziękował w czwartek samorządom za ich rolę w umacnianiu polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Czwartkowe Forum Debaty Publicznej jest okazją do rozmowy o zasługach i możliwościach samorządów - podkreślił podczas spotkania.
W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek Forum Debaty Publicznej w obszarze „Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski”. Debata jest elementem tegorocznych obchodów 25 lat polskiej samorządności.
Komorowski mówił podczas uroczystości, że celem spotkania jest przedstawienie zasług i możliwości samorządu, ale jest to także okazja do rozmowy o tym, "co warto pogłębić, wydobyć" - jeśli chodzi o działania samorządów - w trwającym obecnie roku samorządności i w przyszłości. Dziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów "w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia".
Prezydent podkreślał, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o "zakorzenieniu" w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy - z racji obecności w integrującej się Europie - w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów.
"Sądzę więc, że niesłychanie ważne jest również to, by w sposób mądry umacniać ten fundament tożsamości, dumy i nauki o tym, że - ceniąc własną kulturę, rozwijając własne uczestnictwo w tej kulturze - potrafimy także szanować i rozumieć innych. I myślę, że trudno zastąpić w tym trudnym dziele samorządy" - zaznaczył Komorowski.
"Chciałem podziękować samorządom za to, że (...) wbrew różnym teoriom, obawom - że np. przynależność do procesu integracji europejskiej zadusi, zniszczy czy ograniczy nasze związki z kulturą narodową - że potrafiliście państwo temu zaprzeczyć" - powiedział prezydent. Jego zdaniem kultura i dziedzictwo narodowe nigdy nie były tak umacniane jak w ciągu ostatnich 25 lat wolności i funkcjonowania polskiej samorządności.
"Coraz skuteczniej wskazujemy na lokalny wymiar kultury, która gdzieś się sumuje w kulturę narodową, i która jest także cząstką tradycji, świadomości, tożsamości europejskiej" - podkreślił Komorowski.
Prezydent dziękował m.in. za działania samorządów na rzecz obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w 2013 roku.
Wcześniej przed Pałacem Prezydenckim szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski otworzył wystawę z okazji 152. rocznicy wybuchu powstania styczniowego pod hasłem: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. (PAP)
sdd/ mzk/ as/ abr/