Religia

28.04.2019

Prezydent złożył życzenia wielkanocne duchownym i wiernym Kościołów wschodnich

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia wielkanocne duchownym i wiernym wszystkich Kościołów wschodnich. Niech wielkanocny triumf życia nad śmiercią oraz ofiarnej miłości nad niezgodą i podziałami stale motywuje nas do współdziałania – napisał prezydent w liście.

"Przyjmijcie Państwo najserdeczniejsze życzenia błogosławionych, radosnych i pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech ten wyjątkowy czas celebracji chrześcijańskiej wiary i nadziei napełni Państwa serca radością; niech przyniesie Państwu odrodzenie sił ducha i ciała oraz umocnienie więzów, które łączą Państwa we wspólnotę wiary, we wspólnoty rodzinne oraz w rodzinę rodzin, którą jest nasz naród" - czytamy w liście opublikowanym w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent wyraził nadzieję, że szczególnie w świątecznych dniach "przeżywanie prawd, tradycji i symboli, na których od wieków opiera się tożsamość i pomyślność naszej Ojczyzny", będzie dla duchownych i wiernych Kościoła prawosławnego oraz innych Kościołów wschodnich pokrzepieniem i oparciem. "Niech wielkanocny triumf życia nad śmiercią oraz ofiarnej miłości nad niezgodą i podziałami stale motywuje nas do współdziałania na rzecz sprawiedliwości i pokoju w Polsce, w Europie i na całym świecie" - podkreślił.

W tym roku prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc 28 kwietnia, tydzień po katolikach. Święto w tym samym terminie przypada w obu obrządkach raz na jakiś czas. Tak było np. dwa lata temu. Różnica w dacie Świąt Wielkanocnych wynika z nieco innego sposobu jej wyliczania w Kościele zachodnim i wschodnim. Przeważnie prawosławni świętują Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach i protestantach. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL