Koncert chórów z Łotwy, USA, Rumunii i Mołdawii rozpoczął w piątek dwudniowe przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2023” w Białymstoku. Laureatów poznamy w niedzielę; najlepsi wykonawcy wystąpią w koncercie galowym.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) ma 42-letnią tradycję i uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; od 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.
Przesłuchania i koncerty odbywają się w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.
W przesłuchaniach konkursowych w tym roku nie ma polskich wykonawców. Ma wziąć w nich udział łącznie dziewięć chórów zagranicznych z Łotwy, USA, Rumunii, Mołdawii, Estonii, Bułgarii, Grecji, Ukrainy i Kazachstanu. W związku z sytuacją międzynarodową nie ma wykonawców z Rosji i Białorusi - krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Podobnie było podczas ubiegłorocznej edycji.
Uczestnicy piątkowych przesłuchań zaprezentowali m.in. pieśni staroobrzędowców, kościoła koptyjskiego i kompozycje bizantyjskie.
Wieczorem odbędzie się też specjalny koncert muzyki cerkiewnej Białorusi "Mahutny Boża - śpiewająca dusza Białorusi". Wystąpi chór "Concordia", założony przez białoruskich uchodźców i działający w Warszawie jako Chór Wolnej Białorusi. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że to pierwszy taki koncert w Polsce muzyki białoruskich kompozytorów zapomnianych lub zakazanych w ojczystym kraju.
MFMC tradycyjnie odbywa się w maju, ale w 2020 roku - z powodu pandemii koronawirusa - po raz pierwszy zorganizowano go we wrześniu. Podobny termin przyjęto w latach 2021-2022. W tym roku organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" wrócili do terminu majowego. Zwracają przy tym uwagę, że po okresie pandemii chóralistyka dopiero się odradza, wiele zespołów zawiesiło wtedy działalność.
Jak wyliczają - biorąc pod uwagę dotychczasowe edycje - podczas festiwalu muzykę cerkiewną wykonywały chóry z całego świata, bez względu na narodowość i wyznanie: świeckie, prawosławne, katolickie, greckokatolickie, żydowskie oraz takie, których członkami są staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie czy buddyści.
W maju odbył się w Podlaskiem jeszcze jeden festiwal muzyki cerkiewnej. To Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, których tegoroczną edycja była w pierwszej połowie miesiąca. Od lat odbywa się on pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a większość wykonawców stanowią chóry cerkiewne.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ aszw/