Doświadczania obecności Boga w codziennym życiu życzył wspólnocie Żydów w Polsce z okazji święta Pesach przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście przesłanym do naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.
W liście do rabina Schudricha i wspólnoty Żydów w Polsce abp Gądecki przypomniał, że "Pascha to czas pamięci o działaniu Boga, który prowadzi człowieka i ludzkość do wolności". Zauważył, że mowa o tym w Psalmach 113-118, czytanych podczas świątecznego wieczoru, a także w całej haggadzie – opowieści "o tym, jak wielkie rzeczy uczynił Bóg dla swego ludu". "Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, który jest także Bogiem chrześcijan, nie tylko daje swe dary i łaski, ale przede wszystkim jest obecny pośród swego ludu" - zaznaczył przewodniczący KEP.
"Święta paschalne to czas dziękczynienia także za tę obecność. Niech więc Psalm 117, tak mocno związany ze świętowaniem Paschy, będzie naszą wspólną modlitwą:+Chwalcie Pana, wszystkie narody,/ wysławiajcie Go wszystkie ludy,/ bo jego łaska nad nami potężna,/ a wierność Pana trwa na wieki" - napisał duchowny, życząc wspólnocie Żydów w Polsce "doświadczania obecności Pana Boga w codziennym życiu".
"Niech Wszechmogący Bóg, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu i pragnie udoskonalenia człowieka i świata, darzy wszystkich pokojem i swym błogosławieństwem. Szczęśliwego święta Pesach – Chag Pesach sameach!" - zakończył hierarcha.
Święto Pesach (w tekstach chrześcijańskich zwane świętem Paschy) zaczyna się 15. dnia miesiąca nisan (według kalendarza gregoriańskiego wypadającego zwykle w kwietniu), trwa siedem dni i upamiętnia wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej. Zgodnie z Torą (Pięcioksięgiem Mojżesza), Izraelici żyli w Egipcie, i Egipcjanie uczynili z nich niewolników. Mojżesz został przywódcą Izraelitów i poprosił Faraona, aby zezwolił jego ludowi odejść. Kiedy Faraon odmówił, Mojżesz poprowadził kampanię, która zakończyła się ich pośpiesznym wyjściem z Egiptu.
Święto Pesach nazywane jest też Świętem Wolności i ten jego aspekt jest podkreślany w modlitwach i rytuałach: wyjście z niewoli na wolność symbolizuje fizyczne i duchowe odkupienie oraz dążenie człowieka do wolności. (PAP)
karo/ bos/