Projektanci mebli ogrodowych, sprzętu turystycznego oraz najnowszego pociągu Pesy zostali laureatami nagrody „Dobry wzór”. „Sednem designu jest tworzenie wartości dodanej” – powiedział podczas czwartkowej gali juror tegorocznego konkursu prof. Marek Adamczewski.
W tegorocznym 29. konkursie do finału zakwalifikowano 82 projekty. W tym roku zaprezentowano odświeżoną formułę konkursu, z nowym podziałem na kategorie i podkategorie. Większość z nagrodzonych i nominowanych projektów zostanie pokazana na wystawie "Dobry Wzór", którą można zwiedzać do 13 grudnia 2022 r.
Poza nagrodami regulaminowymi przyznawanymi m.in. za najlepiej zaprojektowane meble biurowe czy kuchenne, przyznano nagrody specjalne. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę specjalną "Wzór Roku dla Kultury" przyznano projektantom kolekcji mebli ogrodowych Ribbon. Doceniono je za liczne odniesienia do tradycji. "Inspiracją do stworzenia projektów mebli były tradycyjne techniki wyplotu i ich rzemieślniczy proces. Ideą było humanizowanie zarówno obiektów meblarskich, jak i całej linii produkcyjnej" – podkreślają organizatorzy konkursu. Sekretarz stanu w MKiDN Szymon Giżyński podkreślił, że laureaci nagrody odwołują się do tradycji polskiego designu. "Nawiązują do przedwojennych wzorów polskiego designu, między innymi spółdzielni +Ład+, która ceniła sobie artyzm i walory artystyczne. Emanowało też czymś szczerym i wartościowym. To godne pielęgnowania tropy" – powiedział przedstawiciel MKiDN.
Doceniono również między innymi projektantów działających w sferze nowych technologii, nagrodę ufundowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Uznanie zyskała ultraszybka ładowarka do samochodów elektrycznych WILLBERT Amber II S-Hub. "Poprzez zastosowanie autorskiej, innowacyjnej technologii S-Hub, dwa połączone ze sobą urządzenia tworzą najmocniejszy dostępny system do ładowania samochodów elektrycznych na światowym rynku, mogący ładować aż do 8 pojazdów równocześnie" – podkreślili organizatorzy. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Kamila Król, gratulując nagrodzonym powiedziała, że to jedno z najlepszych tego rodzaju urządzeń na świecie. "Dodatkowo cechuje się niesamowitym designem" – dodała.
Trzecie wyróżnienie, "Innowacja dla sportu", przyznawane przez Totalizator Sportowy, otrzymał projektant Rafał Palowski za OTUL Aur, nowatorski ocieplacz do hamaka turystycznego. Ten sam projektant został wyróżniony nagrodą w kategorii "Sport". Uzasadniając to wyróżnienie przypomniano, że tego rodzaju rozwiązania wpisują się w ekologiczne sposoby spędzania wolnego czasu w Strefach Wolnego Biwakowania Lasów Państwowych.
Wśród produktów przeznaczonych do celów publicznych wyróżniono m.in. projekt Studia Otwartego, które we współpracy z samorządem Rybnika przygotowało dla tego miasta System Informacji Miejskiej. "Obejmuje on miejskie oznaczenia adresowe budynków i posesji, tablice z nazwami ulic, budynków użyteczności publicznej, a także drogowskazy, mapy, oznaczenia i informacje na przystankach, parkingach, parkach itp. SIM zapewnia też uporządkowanie oznaczeń firm – na budynkach i drogach dojazdowych" – podkreślają organizatorzy.
Wyróżniono również najnowszy projekt pociągu bydgoskiej Pesy – DMU 847 przygotowany dla Kolei Czeskich. To jeden z pojazdów przygotowanych w ramach platformy Regio160, która, jak wyjaśnia Pesa, "zakłada unifikację konstrukcji wszystkich pojazdów, wymienność napędów i modułową zabudowę dowolnie kształtowanego wnętrza".
Rozdaniu nagród w tegorocznym konkursie towarzyszyła krótka debata ekspercka o współczesnym polskim wzornictwie i zasadach przyświecających projektantom. Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, powiedział, że polski design w ostatnich latach ulegał bardzo szybkim zmianom, ale stoją przed nimi poważne wyzwania. "Przybywało doskonałych projektów. Niestety ostatni rok był bardzo trudny, głównie ze względów produkcyjnych, mimo, że wiele firm wcześniej inwestowało w rozwiązania przygotowujące je na kryzys energetyczny" – powiedział.
Projektant prof. Marek Adamczewski powiedział, że jeszcze dwadzieścia lat temu niewiele osób rozumiało potrzebę jak ważne jest dobre projektowanie. "Dziś już niesłychanie mało nowych produktów powstaje bez udziału projektantów. W istocie sednem designu jest tworzenie wartości dodanej, projektów produktów, które są lepsze, bardziej funkcjonalne, niż te, które istniały dotąd, a nie tylko bardziej błyszczące" – powiedział. Podkreślił, że projektanci muszą stosować się do tej zasady, ponieważ w przeciwnym wypadku "projektowane przez nich produkty będą tylko zwiększały góry śmieci".
Konkurs "Dobry Wzór" to najstarszy polski konkurs wzorniczy. Od prawie 30 lat eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - organizatora konkursu - oraz jury złożone z niezależnych specjalistów wybierają laureatów w ponad dwudziestu kategoriach, przyznając nagrody najlepiej zaprojektowanym produktom.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/