Inne

07.01.2015 aktualizacja 18.07.2016

Rekord frekwencyjny w Kopalni Soli w Wieliczce

Koncert w Komorze Św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Fot. PAP/S. Rozpędzik Koncert w Komorze Św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Rekordowa liczba ponad 1,290 mln turystów zwiedziło w zeszłym roku zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Jak podkreślają przedstawiciele placówki, jest ona najchętniej odwiedzanym tego typu obiektem na świecie.

„Pod względem frekwencji był to najlepszy rok w historii wielickich podziemi” – podkreślił w środę Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli Wieliczka SA. W 2013 roku kopalnię odwiedziło prawie 1,210 mln osób.

Wśród gości, którzy w ciągu minionych dwunastu miesięcy zwiedzili solne podziemia mniej więcej po połowie stanowili Polacy i obcokrajowcy. Wśród gości zagranicznych najwięcej było Brytyjczyków, Niemców, Włochów, Francuzów oraz Hiszpanów. W sumie wielicką kopalnię obejrzeli obywatele blisko 200 krajów świata.

Jak przypomniał Kajetan d’Obyrn, w zeszłym roku turyści otrzymali nowe atrakcje: multimedialną ekspozycję w komorach Lill Górna i Kazanów, a kuracjusze – lecznicze komory Smok i Boczkowskiego oraz znajdującą się na powierzchni tężnię solankową.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.(PAP)

rgr/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL