Do końca roku przewidujemy realizację blisko 20 wydarzeń w całej Polsce związanych z działalnością Związku Polaków w Niemczech – powiedział PAP Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.
We wtorek do Olesna na spotkanie z młodzieżą i władzami miasta przyjechał Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła i współorganizator tegorocznego cyklu wydarzeń związanych z rocznicami dotyczącymi Związku Polaków w Niemczech. Prezes RR przypomina, że 2022 rok ma szczególne znaczenie dla historii ZPwN.
"Wybór Olesna jako miejsca do promocji cyklu spotkań, jakie są jeszcze przed nami, nie jest przypadkowy. To właśnie w Oleśnie spoczywa Janina Kłopocka, autorka Znaku Rodła, przyjętego w 1932 roku za oficjalny znak Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). Jest to rok szczególny pod względem rocznicowym. W 2022 roku przypada setna rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech i 150 rocznica urodzin ks. Domańskiego, wybitnego Polaka i prezesa tej organizacji. Dlatego też od kwietnia zaczynamy cykl spotkań w wielu miejscach Polski, mających na celu przypomnienie i uhonorowanie naszych przodków i ich olbrzymiej pracy na rzecz utrzymania polskiej tożsamości narodowej, nawet w tak niesprzyjającym miejscu, jakim była niemiecka III Rzesza" - powiedział Szczyrbak.
Jak podkreśla prezes Rodziny Rodła, poszczególne wydarzenia mają być nie tylko oficjalnymi uroczystościami, ale także okazją do poznania historii ZPwN podczas mniej formalnych spotkań. W tym celu na spotkaniu w Oleśnie zaprezentował pisankę z symboliką Znaku Rodła i wyjaśniał skąd wziął się symbol Rodła i jakie znaczenie do dziś mają uchwalone w 1938 roku podczas I Kongresu Polaków w Berlinie "Prawdy Polaków".
"Najbliższe spotkanie zaplanowaliśmy już na 24 kwietnia w Raciborzu. Duża uroczystość, która rozpocznie się mszą świętą prowadzoną przez księdza biskupa Andrzeja Czaję odbędzie się 16 maja w Opolu, następnie będzie Międzyrzecze na Ziemii Lubuskiej, Sztum, 5 czerwca Wrocław, a po wakacjach Bytów, Świdnica, Legnica, Kędzierzyn-Koźle, Olsztyn. Dokładnie 8 listopada, w 90. rocznicę przyjęcia Znaku Rodła, spotkamy się na uroczystościach w Oleśnie. Po wydarzeniach w Zabrzu, Gliwicach Bytomiu, 3 grudnia we Wrocławiu odbędzie się podsumowanie całej akcji" - poinformował Szczyrbak.
Znak Rodła, przypominający bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym biegu Krakowem, był sposobem Związku Polaków w Niemczech na uniknięcie szykan ze strony władz hitlerowskich, które zakazywały z jednej strony używania symbolu Orła Białego, a jednocześnie wymuszały używanie na organizacjach działających w III Rzeszy symboliki nawiązującej do hitlerowskiej swastyki. Opracowany przez Janinę Kłopocką Znak Rodła, którego nazwa wywodzi się z połączenia słów "Rodzina" i "Godło", choć przypominał połowę swastyki, to w swej istocie nigdy nią nie był. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ pat/