Mozartowskie dzieła sakralne, muzyka żydowska, starocerkiewna i gospel składają się na program 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica”, który we wtorek rozpoczął się w Bielsku-Białej.
„+Sacrum in Musica+ to wyjątkowe przedsięwzięcie religijne i artystyczne, które stało się na przestrzeni lat ważnym elementem kalendarza imprez kulturalnych w Bielsku-Białej. Przede wszystkim jednak to wydarzenie łączące ludzi reprezentujących różne wyznania, światopoglądy i muzyczne wrażliwości. Siłą bielskiego festiwalu jest jego ekumeniczny charakter i repertuarowa różnorodność” – uważa prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Na inaugurację melomani usłyszeli dwa dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta: łaciński motet na sopran i orkiestrę „Exsultate, jubilate”, a także Mszę C-dur „Koronacyjną”, którą skomponował on dla katedry w Salzburgu z okazji świąt Wielkanocnych w 1779 r. 12 lat później towarzyszyła ona w Pradze uroczystościom koronacji cesarza Leopolda II na króla Czech.
W środę muzykę klezmerską zaprezentuje chór synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia, złożony ze studentów i absolwentów tamtejszej Akademii Muzycznej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. To jedyny w Polsce chór synagogalny. Popularyzuje przede wszystkim pieśni wybitnego XIX-w. wrocławskiego kantora Moritza Deutscha.
Czwartkowy wieczór uświetni koncert tradycyjnych starocerkiewnych pieśni w wykonaniu chóru Logos, związanego z soborem Narodzenia Pańskiego w Rydze. To jedna z najpiękniejszych neobizantyjskich świątyń prawosławnych w krajach bałtyckich, która obecnie jest katedrą Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej i zarazem eparchii ryskiej.
20. edycję zwieńczy w piątek muzyka gospel w wykonaniu New Life Gospel Choir z Duesseldorfu. Śpiewa w nim ponad 20 osób z różnych zakątków świata.
Festiwalowi towarzyszyła będzie wystawa „Kolory piątej Ewangelii”, która otwarta zostanie w środę w Galerii Środowisk Twórczych. Obejrzeć będzie można 70 dzieł z kolekcji Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie.
Terminem „Piąta Ewangelia” posłużył się niegdyś francuski filozof i pisarz Ernest Renan podsumowując w ten sposób podroż po Ziemi Świętej. Tym razem mamy do czynienia z przeżyciami grupy malarzy, którzy podjęli identyczną wędrówkę. „W tym szczególnym roku postanowiliśmy zaprosić na spotkanie z obrazami współczesnych artystów, dla których inspiracją była pielgrzymka do Ziemi Świętej. W tym wyjątkowym plenerze wzięło udział szesnastu malarzy związanych z Kazimierską Konfraternią Sztuki w Kazimierzu Dolnym” – powiedział kierownik Galerii Piotr Czadankiewicz.
Wśród kilkudziesięciu obrazów, malowanych najczęściej farbami olejnymi na płótnie, przeważa malarstwo pejzażowe, często odwołujące się do impresjonistycznej stylistyki. Niektórzy twórcy sięgnęli też po symbol.
Ekumeniczny patronat nad imprezą objęli biskup katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel oraz biskup luterańskie diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/