Rzeźba „Para” Tadeusza Szpunara trafiła w czwartek do pracowni konserwatorskiej. To pierwszy pomnik z Parku Krakowskiego, który zostanie odnowiony. W przyszłym roku renowacji ma być poddanych 18 pozostałych monumentów z tego zieleńca przy al. Trzech Wieszczów. Odświeżenie rzeźby jest elementem kompleksowej rekonstrukcji parku Krakowskiego, która potrwa prawdopodobnie przez najbliższe dwa lata. „Wiele zależy od finansów, liczymy na wsparcie sponsorów” – powiedziała w czwartek PAP Katarzyna Przyjemska–Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Obecnie trwa konserwacja alei głównej w parku. W tym roku będą montowane nowe ławki i kosze na śmieci. W przyszłym roku powinny zostać odnowione alejki, oświetlenie, plac zabaw.
W czwartek rzeźba Szpunara „Para” w katastrofalnym stanie trafiła do Pracowni Konserwacji Rzeźby Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK). Odrestaurowana wróci na swoje miejsce w 2018 r.
Muzeum konserwuje obiekt ze środków własnych, liczy jednak, że wkrótce znajdą się sponsorzy, którzy wspomogą ratowanie pozostałych dzieł z parku Krakowskiego. Inicjatywą tą jest zainteresowany Wydział Konserwacji krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
87-letni Tadeusz Szpunar uczestniczył w czwartek w demontażu rzeźby w Parku Krakowskim. To artysta skromny, nie zależy mu na rozgłosie medialnym. Studiował rzeźbę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest jednym z najlepszych uczniów Xawerego Dunikowskiego.
„Tadeusz Szpunar jest aktualnie najdroższym żyjącym artystą polskim. Na aukcjach jego dzieła osiągają najwyższe ceny w Polsce” – powiedział dziennikarzom Konstanty Węgrzyn, rzeczoznawca w zakresie wyceny dzieł sztuki.
Ocenił także, że rzeźby w krakowskich parkach są zaniedbane, a pełnią funkcję estetyczną. „Park jest wspaniałą przestrzenią wypoczynkową. Ludzie powinni przebywać w sąsiedztwie dzieł sztuki, bo one żyją jak mają kontakt z człowiekiem” – powiedział rzeczoznawca.
Park Krakowski służy mieszkańcom jako obiekt rekreacyjny od 130 lat. Przed I wojną światową przyciągał krakowian ślizgawką, kawiarniami, a nawet małym zoo. Podczas rozbudowy miasta w okresie międzywojennym park się skurczył. Do dziś z czasów dawnej jego świetności pozostała odnowiona już w XXI w. sadzawka.
W 1974 r. teren został przekształcony w park rzeźby nowoczesnej. Realizacja ta upamiętnia wieloletnie starania krakowskich rzeźbiarzy o pracownię, którą ostatecznie zorganizowali własnymi siłami przy ul. Emaus.
W ostatnich latach rzeźby w parku przysłoniła zieleń, trudno też rozpoznać nazwiska autorów 19 dzieł, a ich twórcami są m.in. Bogusław Gabryś, Jerzy Sękowski, Wincenty Kućma, Roman Tarkowski, Stanisław Plęskowski, Tadeusz Mazurek, Krzysztof Kędzierski. (PAP)
bko/ mow/