W Spichlerzu, filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, w Gorzowie Wielkopolskim otwarto w niedzielę wystawę prac nadesłanych na 51. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego. Wybrano też zwycięzców.
Ideą organizowanego od ponad pół wieku konkursu, skierowanego zarówno do profesjonalistów jak i amatorów, jest popularyzacja tradycji pisania pisanek w okresie wielkanocnym oraz pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie co najmniej pięciu sztuk pisanek, opartych na tradycyjnych motywach.
Pisanki mogły być wykonane na jajach kurzych, kaczych albo gęsich - wydmuszkach lub ugotowanych „na twardo”. W tym roku nadesłano 337 pisanek.
Przy ich ocenie jury pod uwagę brało motywy oraz metody ich wykonania. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w czterech kategoriach: technika batikowo-szpilkowa, technika batikowo-pisakowa, technika drapana oraz techniki mieszane.
Patron konkursu Michał Kowalski był działaczem społecznym i wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Organizował ogólnopolski konkurs pisanek. Po śmierci Michała Kowalskiego w 1999 roku, konkurs przyjął jego imię, a od 2000 r. odbywa się jako "Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego".
Prace nadesłane na konkurs można oglądać na wystawie w Spichlerzu w Gorzowie Wielkopolskim do końca kwietnia. (PAP)
pij/ ktl/